Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kolejny raz uczestniczyło w dożynkach wojewódzkich województwa Małopolskiego, na które zapraszali Marszałek województwa Marek Sowa, starosta oświęcimski Józef Krawczyk oraz wójt gminy Osiek Jerzy Mieszczak. Dożynki odbyły się 31 sierpnia i były XVI Dożynkami Województwa Małopolskiego.
W program XVI Dożynek Województwa Małopolskiego nie zabrakło Mszy św., która odbyła się w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Osieku. Tam też można było podziwiać piękne wieńce kilkudziesięciu grup wieńcowych, przybyłych z niemal całej Małopolski. Raj dla etnografów i miłośników sztuki ludowej. W pięknie i misternie plecionych atrybutach dożynek znalazło się - niemal wszystko. Począwszy od pięknych zbóż, a zakończywszy na grzybach, które dumnie zdobiły dożynkowy wieniec.
Po Mszy Św. uczestnicy przeszli ogromnym korowodem dożynkowym na plac przy Urzędzie Gminy w Osieku. Trzeba przyznać, że Gmina Osiek imponująco zorganizowała to wydarzenie. Podczas uroczystości dożynkowych przypomniano tradycyjny obrzęd dożynkowy. Ogłoszono również wyniki Wojewódzkiego Konkursu Wieńców Dożynkowych. Konkurs był ważny, ponieważ wyłonił uczestników dożynek Prezydenckich. Najpiękniejszy małopolski dożynkowy wieniec tradycyjny wykonało Koło Gospodyń Wiejskich z Poręby Radlnej (gm. Tarnów) To właśnie one reprezentowały będą nasz region na Dożynkach Prezydenckich w Spale. Podczas XVI Dożynek Wojewódzkich, przyznano również nagrodę za najlepszy wieniec współczesny. Nagrodę otrzymały Gospodynie z KGW w Białce (gm. Maków Podhalański).
Do Osieka przyjechała prawie 100-osobowa delegacja gospodyń SGW. W korowodzie dożynkowym szło ok. 40 grup wieńcowych z całej Małopolski. Prawdziwy festiwal strojów regionalnych i rękodzieła. Kuźnia pomysłów sztuki ludowej.
Uczestnicy dożynek mogli odwiedzać stoiska lokalnych producentów żywności, ale też - promocyjne namioty województwa Małopolskiego, gdzie można było zagrać w "GRAJ W KORALE” (www.grajwkorale.pl ) - i sprawdzić swoja znajomość dziedzictwa kulturowego, historycznego i naturalnego województwa małopolskiego.
W namiocie przygotowano materiały promocyjne, można było robić zdjęcia, zagrać w grę i zgarnąć koralowe upominki. Było również stoisko akcji Zasmakuj w Małopolsce prezentujące gamę lokalnych - smacznych produktów.
Na scenie mieszkańcy Małopolski wraz z przedstawicielami samorządu podziękowali małopolskim rolnikom za ciężką pracę.
Małopolska oprócz ogromnych walorów turystycznych jest równiez ważnym miejscem na mapie - miejscem codziennej pracy wielu rolników, dla których dożynki to najważniejsze święto w roku.
Podczas mszy świętej poświęcono dożynkowe wieńce i chleb. Oficjalną część uroczystości dożynek rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego oraz wystąpienia gospodarzy i honorowych gości imprezy - Marszałka Marka Sowy oraz Wojewody Małopolskiego - Jerzego Millera.
Życzę wam, by plony były zawsze obfite, pogoda była łaskawa, a w naszych domach nigdy nie zabrakło chleba – powiedział do zebranych marszałek Marek Sowa, prrzypominając również o fakcie obchodzenia przez Polskę w roku 2014 - 25-lecia polskiej wolności, a także 34-rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.
Wiele udało nam się w tym czasie zrobić. Marszałek Sowa cieszył się, że przez ostatnie lata, dzięki nam, mieszkańcom Małopolski mogliśmy zmieniać nasze małe ojczyzny, nasz region i nasz kraj, korzystać z funduszy europejskich.
Uczestnikom dożynek przesłał list Prezydent RP Bronisław Komorowski. List odczytał wojewoda Jerzy Miller.
Następnie uczestnicy zapoznali się dożynkowymi tradycjami. Gospodarze przekazali zaproszonym gościom chleb - symbol dobrobytu. Starym zwyczajem wybrano również najpiękniejszy wieniec.
Na scenie odbyło się szereg występów artystycznych. Zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Kotlina z Osieka, Chór Osieczanie, Regionalny Zespół Górale Łąccy z Łącka, Chór Camminando z Osieka, a o godzinie 19.00 rozpoczął się koncert zespołu Elektryczne Gitary. Zabawa biesiedna trwała do późna w nocy. Wcześniej - o godzinie 22.00 odbył się piękny pokaz fajerwerków.
Zapraszamy na ogromną galerię foto!
Jarosław Skupień