Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

„Dni Andrychowa 2015 - V Festiwal Plackorzy”

Wielka patelnia, mnóstwo placków, małopolskie smaki, warsztaty, spotkanie z delegacjami miast partnerskich i klimatyzowany chłodek :) Ten ostatni towarzyszył nam niestety tylko na sali roczyńskiej Straży Pożarnej. Inne miejsca obchodów święta miasta - Dni Andrychowa - V Festiwal Plackorzy - charakteryzował się temperaturą jak w tropikach. Oj - napracowały się tego dnia Gospodynie SGW w Andrychowie! Warto dodać, że cała praca została wykonana w ramach wolontariatu!

V festiwal Plackorzy odbył się w niecodziennych warunkach. Temperatura w niektórych miejscach Placu Mickiewicza sięgała 100 stopni :) Na szczęście było tak tylko na wielkiej patelni! Zanim przybyli na święto miasta mieszkańcy spróbowali orientalnego gulaszu odbyła się degustacja konkursowych placków.

Wśród nich najsmaczniejszym okazał się placek miodowy Koła Gospodyń Wiejskich z Brzezinki. To właśnie on zwyciężył zdobywając dla przygotowujących go gospodyń Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską - stając na podium razem ze swojskim plackiem z owocami (Hotel&SPA Kocierz - 2 miejsce) oraz plackiem drożdżowym z sernikiem i kruszonką KGW Roczyny (3 miejsce). Na Placu Mickiewicza zaprezentowały się zespoły muzyczne i taneczne - następca "Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów" - "Mały Andrychów", zespół muzyczny Bartnicky i wesołe bractwo - "Pieczarki" z Żywca.

Niewątpliwą atrakcją dnia była degustacja pysznego orientalnego gulaszu przygotowanego we współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Ale to nie wszystkie smakołyki, jakie SGW przygotowało dla mieszkańców miasta.

Gospodynie SGW towarzyszyły równiez w lokalnej organizacji przedsięwzięcia - „Zasmakuj w Małopolsce”
Akcja ta zwraca uwagę na produkty regionalne. Od kwietnia do października stoisko wędruje po Małoplsce z degustacjami lokalnych potraw w czasie imprez plenerowych. W jej ramach dla najmłodszych, przygotowano warsztaty teatralno-plastyczne przybliżające wiedzę o produktach regionalnych.

Na stoisku znalazły się takie produkty jak bryndza podhalańska, oscypek, karp zatorski, fasola „Piękny Jaś”, jabłka łąckie, chleb prądnicki, obwarzanek krakowski, kiełbasa lisiecka.

To właśnie na tym stoisku gospodynie SGW serwowały Staropolski Krupnik spod Złotej Górki. W garnkach znalazło się 80 litrów tej smacznej, lokalnej zupy. 35 litrów krupniku oraz leczo SGW przyrządziło dla gości wizyty z miast partnerskich, gdzie gospodynie przygotowały gorący poczęstunek dla 110 osób!

Krupnik gotował się od 6 rano - a wcześniej - poprzedniego dnia przygotowałyśmy wszystkie składniki do jego przyrządzenia - mówi Sabina Sowa, która od początku nadzoruje przygotowanie krupniku.

Podczas Dni Andrychowa Gospodynie pomagały również w ramach wolontariatu w przygotowaniu poszczególnych składników gulaszu orientalnego dla conajmniej 1000 osób! Jakie to były ilości?

Kilkanaście produktów! wśród nich 20 kg mięsa wieprzowego, 10 kg boczku, fasolka szparagowa żółta i zielona, cebula żółta, cebula czerwona, dojrzałe pomidory, sos sojowy, orzeszki ziemne - niespotykana mieszanka! oraz wiele innych składników, które wylądowały na wielkiej patelni. Wszystko to dusiło sie 2 godziny, patelnia ogrzewana była drewnem. Do powyższych składników dodano 200 litrów wody. Tą potrawę przygotowano pod okiem kucharzy z Krakowa - firmy zajmującej się pokazami kulinarnymi i występami artystyczntymi. Ich patelnia należy do jednych z największych w Polsce. Ma wymiary 2,70 x 150 cm x 15 cm. Zmieśc się na niej potrawa dla 2000 osób. Gospodynie ze Stowarzyszenia pomagały przygotować wszystkie składniki.

Jestem pod wrażeniem tego Stowarzyszenia - sprawności działania i wielkiej chęci do pracy - usłyszeliśmy od przedstawiciela firmy z Krakowa!

Festiwal Plackorzy to przede wszystkim - placki! W tym roku konkurs na najsmaczniejszy placek miał międzynarodową obsadę jury.

Każde z Kół Gospodyń Gminy Andrychów przygotowało własny placek. Obok namiotu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich można było oglądać tradycyjne wyroby rękodzieła.

  • KGW Andrychów - Ciasto "Wenus"
  • KGW Sułkowice Bolęcina - Placek "Słodkie usta"
  • KGW Brzezinka - Placek miodowy
  • KGW Inwałd - Sernik z rosą
  • KGW Roczyny - Placek drożdżowy z serem i kruszonką
  • KGW Sułkowice Łęg - Sernik
  • KGW Targanice - Placek z chałwą
  • KGW Zagórnik - Sernik w cieście orzechowym

Decyzję o wyborze placka roku po długich obradach jury ogłosił Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

  • I Miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Brzezinki za placek miodowy
  • II Miejsce - za swojski placek z owocami zdobył Hotel&SPA Kocierz
  • III Miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Roczyn za placek drożdżowy z serem i kruszonką,

W Gminie Andrychów, w sobotę 4 lipca odbyła się w Park Hotelu Łysoń międzynarodowa konferencja „Ku Nowej Europie – jedność w różnorodności. Historia i teraźniejszość” współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej, z Programu „Europa dla Obywateli”. SGW zorganizowało warsztaty kulinarne, naukę przyrządzania potrawy andrychowskiej i żydowskiej. W trakcie dnia dla gości zorganizowano szereg warsztatów i spotkań. Była również nauka poloneza i polskich pieśni patriotycznych. W czasie, gdy Gospodynie walczyły na Placu Mickiewicza o Złotą Andrychowską Czapkę Kucharską w remizie strażackiej w Roczynach w ramach spotkania miast Partnerskich odbywały się warsztaty taneczne i kulinarne. O godzinie 18.00 spotkały się wszystkie delegacje miast partnerskich na wspólnym posiłku przygotowany przez Gospodynie SGW pod okiem pani Jadwigi Sopickiej oraz uczestników warsztatów kulinarnych. Przygotowane smakołyki wyglądały i smakowały - rewelacyjnie.

Taki to był - bardzo gorący i pracowity dzień dla Gospodyń Stowarzyszenia, które ofiarowały społeczeństwu Gminy Andrychów własny czas i pracę - wszystko w ramach wolontariatu. Pyszny Staropolski Krupnik spod Złotej Górki z dodatkiem kiełbasy lisieckiej rozchodził się jak przysłowiowe świeże bułeczki. Krupnik autorstwa gospodyń z Roczyn jest po prostu - naszym regionalnym skarbem!

Przypomnijmy jeszcze, że organizatorem Dni Andrychowa było Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, a Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich znalazło się w gronie partnerów tego wielkiego przedsięwzięcia.

Zapraszamy na fotoreportaż!

KGW Brzezinka - Placek Miodowy

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH BRZEZINKA (SABINA PRUS)

60 dkg mąki wsypać na stolnicę, dodać 10 łyżek cukru, 5 żółtek, 10 dkg miodu, 1 kostka masła, łyżeczka sody, 3 łyżeczki kwaśnej śmietany. Wyrobić dość wolno ciasto, podzielić na 3 części. Upiec 3 placki.

Masa: 1/2 szklanki mleka, 4 łyżeczki grysiku, cukier waniliowy. Ugotować grysik, wystudzić. 12 dkg margaryny, 12 dkg cukru utrzeć dodając grysik. Przełożyć placki pomidorami śliwkowymi i masą. Polać polewą czekoladową.

KGW Zagórnik - Sernik w cieście orzechowym

80dkg białego sera, 25dkg cukru, 6 jaj, 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej, 1/2  łyżki mąki tortowej, 1/2 łyżki mąki pszennej, 1/2 margaryny.
Połączyć i upiec.
Ciasto orzechowe: 6 jaj, 1 szklanka cukru, 10dkg mielonych orzechów, 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej, 1/2 szklanki mąki tortowej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia. Upiec biszkopt.

Masa: 1 budyń waniliowy, 1 łyżka mąki pszennej, 30dkg masła. Budyń ugotować. Zimny połączyć z masłem, 2 jaja ubić na pianę z 5 łyżeczkami cukru,. Wymieszać razem. Przekładać: ciasto orzechowe, masa sernik, masa, ciasto orzechowe. Polewa.

KGW Sułkowice Łęg - Sernik

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH SUŁKOWICE-ŁĘG (KRYSTYNA KIERCZAK)

1,5 kg sera, 20dkg masła,
2 szklanki mąki, 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
2 budynie śmietankowe.

KGW Sułkowice Bolęcina - Ciasto "Słodkie Usta"

Ciasto drożdżowe ze słodką nutą śliwek i kwaśnym smakiem jabłek.

KGW Inwałd - Sernik z rosą

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH INWAŁD (DANUTA MYDLARZ)

Ser: 1kg sera, 1/2 szklanki oleju, 2 szklanki mleka, 3/4 szklanki cukru, 1 budyń śmietankowy, 4 żółtka, 2 całe jajka

Ciasto: 4 żółtka, 1/2 szklanki cukru, 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia, 1 cukier waniliowy, 1/2 szklanki śmietany, 1/2 kostki margaryny, 30dkg mąki

Piana: 6 białek, 1 szklanka cukru

KG Andrychów - Ciasto Wenus

KOŁO GOSPODYŃ  ANDRYCHÓW (JÓZEFA BRUDNY)

Upiec biszkopt, zimny przekroić.
Masa serowa: 25 dkg sera zmielić, 2 galaretki cytrynowe rozpuścić w 3/4 l wody,
2 łyżki cukru, 1/2 słodkiej śmietany 30%, 1 śnieżka,
1 dżem brzoskwiniowy.
Ser zmiksować z cukrem, wlać galaretki. Śmietanę ubić na sztywno z 1 śnieżką, dodać do masy serowej.
Biszkopt przełożyć masą serową, górę posmarować dżemem i posypać prażonym kokosem.
Kokos: 10 dkg kokosu, 2 łyżki cukru, 2 łyżki masła .

Smażyć na zloty kolor.

KGW Roczyny - Placek drożdżowy z serem i kruszonką

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH- ROCZYNY

40dkg mąki pszennej, 15 dkg cukru, 1/2 kostki masła, ok. 0,5 litra mleka, 3dkg drożdży, 4 jajka- w niewielkiej ilości ciepłego mleka i łyżeczką cukru rozmącić drożdże. Zostawić do wyrośnięcia. Dodać resztę składników, na końcu masło i wyrabiać ciasto aż będzie odchodzić od ręki. Zostawić do wyrośnięcia, 1/2 kg sera zmielić, dodać 25dkg cukru, cukier waniliowy, 4 żółtka, budyń waniliowy i ubite białka. Wyłożyć na placek, posypać kruszonką.

KGW Targanice Dolne - Placek z chałwą

KOŁO GOSPODYŃ WIEJSKICH TARGANICE DOLNE ( KRYSTYNA GRACA)

Upiec biszkopt, przekroić na połowę dodać kakao.

Masa: 2 margaryny, 2 budynie śmietankowe bez cukru, 3 szklanki mleka. Ugotować budyń. Jedna gorzka czekolada, 20dkg chałwy, 4 łyżki spirytusu. Przekładać na przemian i udekorować.

Gospodynie przygotowały również placki drożdżowe!

Czarny Groń - Ciasto "Dar natury"

Hotel&Spa Kocierz - Swojski placek z owocami

Restauracja Adria - Słoneczne ciasto kawowe

Rstauracja Bracia - Kokosowe szaleństwo

Restauracja Sami Swoi - Ciasto "Bezowa rozkosz"

Zwyciężył placek Gospodyń z Brzezinki!

 

 

 

 

 

wins