Kolejny raz Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zaskakują swoimi pomysłami. Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego - "Eko-gospodynie - mamy rady na odpady" składa się z szeregu praktycznych i teoretycznych działań, które oprócz dalszej integracji środowiska Gospodyń Wiejskich mają również duże znaczenie edukacyjne i praktyczne. Od lat widać, że Gospodynie SGW nie traktują działań w Stowarzyszeniu rutynowo. Wciąż się uczą, a rozwijając nowe pomysły - nabywają kolejnych doświadczeń. Nie zapominają również o bardzo ludzkim aspekcie wspólnej pracy - pamiętają o swoich imieninach, troszczą się o koleżanki seniorki, pamiętają o tych, którzy są w potrzebie.
W czerwcu gospodynie rozpoczęły realizację programu - "Ekogospodynie - mamy rady na odpady". Program został przedstawiony i opisany na stronie internetowej SGW, ale również - przy każdej nadarzającej sie ku temu okazji oraz na specjalnie temu poświęconych spotkaniach, gdzie omawiane są działania, które były lub będą realizowane w ramach programu.
Jedno z pierwszych spotkań odbyło się na świetlicy w siedzibie ABS Banku Spółdzielczego. Tradycyjnie podczas tego rodzaju działań Gospodynie KGW przygotowują poczęstunek. Tym razem pyszne ciasto przygotowały Gospodynie z Gierałtowiczek i Wieprza.
O projekcie opowiedziała Prezes SGW - Czesława Wojewodzic - przypominając, że Stowarzyszenie otrzymało dotację na realizacje działania "Eko-Gospodynie - mamy rady na odpady" w ramach której zorganizowane będą działania - kursy, spotkania, prelekcje z odbiorcami zadania - mieszkańcami wsi powiatu wadowickiego i oświęcimskiego - głównie mieszkankami terenów wiejskich, a szczególnie - gospodyniami KGW.
W ramach realizacji zadania Stowarzyszenie zorganizuje i przeprowadzi szereg ekologiczno-informacyjnych prelekcji i spotkań, mających na celu ograniczenie i zapobieganie powstawania odpadów.
Celem projektu jest podniesienie poziomu wiedzy, świadomości, umiejętności dostrzegania problemu oraz wzrost odpowiedzialności ekologicznej mieszkańców powiatu wadowickiego i oświęcimskiego. Będzie to osiągnięte dzięki specjalnym działaniom podejmowanym przez gospodynie, które będą dotyczyły zapobiegania powstawaniu odpadów.
W ramach programu Gospodynie uczestniczyć będą w 4 spotkaniach promocyjno-edukacyjnych traktujących o ekologicznym stylu życia.
Na jednym z takich spotkań, które odbyło się w siedzibie OSP Roczyny poruszano tematy i porady dotyczące wykorzystania produktów naturalnych jako środków czystości, naturalnych środków zwalczania szkodników i chorób roślin, środków do pielęgnacji roślin, kosmetyków, itd. Poruszone zostały również przykłady zapobiegania marnowaniu się żywności. Podczas spotkania Prezes SGW zaprezentowała plakat promujący realizację zadania oraz zaproszenie do udziału w programie.
Jeden człowiek wie bardzo dużo - ale wszyscy ludzie - wiedzą wszystko. W myśl tej zasady gospodynie zamierzają spisać poradnik eko gospodyni - wspólne źródło wiedzy, dobrych rad, miejsce wymiany własnych spostrzeżeń i doświadczeń. Każda z gospodyń ma przygotować własne eko-porady. Przykładowo - jak oszczędnie prać, wybielać, myć - bez używania środków chemicznych. Co można zrobić z wykorzystaniem naturalnych lub ogólnie dostępnych środków - zamiast kupować szkodliwą chemię gospodarczą i środki ochrony roślin, jak właściwie przechowywać żywność, jak ważne jest dla kolejnych pokoleń pozostawienie po sobie świata - conajmniej w takim stanie w jakim go odebraliśmy od naszych rodziców.
Przedstawione porady zostaną zebrane i opracowane w formie „Poradnika Eko-gospodyni”. Poradnik Gospodyń przedstawiony będzie w Radio Andrychów, na stronie www.andrychow.pl oraz stronie Stpwarzyszenia: sgw.andrychow.pl.
W ramach działań odbył się już warsztat Eko-Dekoracji - przywracania przedmiotów do życia. Nieużywane, zapomniane rzedmioty, stare butelki, wazony, szkatułki - otrzymały nowe życie. Warsztaty prowadziły Zofia Moskwik i Elżbieta Bojko.
W ramach projektu planuje się jeszcze organizowanie warsztatów ukazujących możliwości twórczego przetwarzania odpadów, pozornie zużytych przedmiotów, ubrań itp. Będą to warsztaty: „Drugie życie przez przeszycie”, „Prze-zabawne odpady”, „Pokoloruj mój świat” i wspomniane wcześniej - realizowane na Brzezince - „Eko- dekoracje. Przedmioty "przywrócone do życia" będą wystawione podczas Konkursu Bukietów Zielnych - 12 sierpnia 2016 r. w Hotelu&SPA Czarny Groń na specjalnej wystawie.
Przewiduje się, że w warsztatach weźmie udział kilkadziesiąt osób. Część warsztatów związana z przywracaniem do życia starych przedmiotów i ubrań odbędzie się w Sułkowicach Łęgu. Prowadzić je będzie profesjonalna krawcowa.
Kolejnym ciekawym pomysłem będzie zorganizowana w siedzibie Stowarzyszenia zbiórki - wymiany, punkt przekazywania niepotrzebnych już - a dobrych, nieużywanych rzeczy - przykładowo - pościeli, naczyń, odzieży, zabawek, bajek, książek, płyt CD i DVD itp., które zostaną przekazane do przedszkoli, placówek społecznych czy potrzebujących osób indywidualnych. Projekt zostanie zrealizowany do dnia 29 sierpnia 2016 roku.
Warto dodać, że Gospodynie otrzymają nieodpłatnie wszelkie materiały potrzebne do udziału w warsztatach.
Jak poinformowała Prezes SGW Czesława Wojewodzic - w sierpniu po konkursie Bukietów Zielnych a jeszcze przed udziałem w Gminnych Dożynkach przeprowadzona będzie zbiórka tychże, zdekompletowanych rzeczy - nieużywanych ubrań, sprzętu, wyposażenia mieszkań, które mogą jeszcze dobrze służyć innym. Każdy z nas ma takie rzeczy których już nie potrzebuje, nie korzysta z nich, a inni mogą się jeszcze nimi długo cieszyć.
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.