Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Warsztaty wicia wieńca i stroików dożynkowych w ramach realizacji zadania publicznego „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów”

W 2020 roku, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich kontynuuje realizację zadania publicznego pn. „Synergia Gospodyń Wiejskich – sposobem na lepsze życie Seniorów” współfinansowanego przez Województwo Małopolskie. Ta ciekawa propozycja dla seniorów pozwala im aktywnie spędzić czas czas.

Przyszedł marzec 2020 r. i jak wszyscy dobrze wiemy - życie potoczyło się swoimi ścieżkami...

Czas biegnie jednak nadal i w miarę możliwości, zachowując odpowiednie środki podejmujemy działania oraz realizację możliwych do realizacji warsztatów i spotkań.

Jednym z realizowanych warsztatów był warsztat pn. „Wicie wieńca i stroików dożynkowych”.

Spotkanie odbyło się w świetlicy Koła Gospodyń Wiejskich w Sułkowicach Łęgu pod koniec sierpnia 2020 r.

Warsztaty prowadziła Pani Julia Nalborczyk - doświadczona Gospodyni, która od wielu lat wraz z koleżankami z KGW wykonuje piękne, dożynkowe kompozycje. W warsztatach uczestniczyły również Gospodynie z grupy wieńcowej

Podczas spotkania oprócz wieńca dożynkowego uczestniczki wykonały również stroik dożynkowy, który zostanie przekazany do Urzędu Marszałkowskiego. Przez wiele lat stroik od Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich przekazywany był podczas dożynek wojewódzkich przedstawicielom włz samorządowych. W tym roku Stowarzyszenie ze względu na odwołanie imprezy dożynkowej nie miało mozliwości przekazania stroika.

Zapraszamy do obejrzenia galerii fotografii z warsztatów!

Oto i on - Wieniec Dożynkowy!

Czy wiecie, że wieniec był nazywany także plonem? Najważniejszymi elementami święta było ścięcie ostatnich kłosów zboża w polu przed najlepszego kosiarza i przyniesienie do najlepszych żniwiarek żeby uplotły wieniec. Najczęściej układano go w formie węgierskiej korony, snopka lub koła, obręczy. Do wykonania wykorzystywano zboże, kwiaty, zioła i owoce. Najlepsza żniwiarka niosła go na głowie lub w rękach. Za nią postepował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy niosących na ramionach przybrane kwiatami wyszyszczone kosy i sierpy. Wieniec święcono w Kościele, dziękując za plony podczas Mszy Św. Dziękczynnej, uświadamiającej, że nie wszystko zależy od nas. Rolnik sieje, ale pan Bóg daje wzrost. Wieniec przechowywano do następnego roku - do nowego siewu a wykruszone z niego ziarno mieszano z ziarnem siewnym. Dzisiaj śpiew żniwiarzy ucichł. Na pola wyjechały kombajny.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Dożynki. Nie ma drugiej takiej imprezy, która wymagałaby współpracy i współdziałania tak wielu osób - stowarzyszeń, organizacji, instytucji, kościoła, samorządu, gospodyń i mieszkańców. Od lat gromadzimy się wspólnie by świętować, cieszyć się i dziękować za plony. Spotkaliśmy się nawet tuż po wielkiej powodzi, która poczyniła wiele szkód w infrastrukturze. Wydawałoby się, że nic nie jest w stanie zatrzymać celebrowania tej pięknej tradycji. Ten rok jest inny... Nie zwalnia nas to jednak z pielęgnowania bogatych, dożynkowych tradycji. We współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie oraz Centrum Kultury i Wypoczynku - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanowiło przybliżyć atmosferę dożynek, poprzez garść informacji i wspomnień przekazanych przez Prezes SGW - Czesławę Wojewodzic oraz migawek z imprez dożynkowych organizowanych w naszej Gminie w ostatnich latach. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia!

 

wins