Najważniejszym atrybutem Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna Wielki Tydzień jest palma Wielkanocna, która upamiętnia powitanie Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy. Kolorowe palemki symbolizują liście prawdziwych palm i gałązek oliwnych. Witano nimi Jezusa w Jerozolimie, gdy przybył na święto Paschy.
Palma w tradycji Kościoła symbolizuje zarówno mękę jak i tryumf zmartwychwstanie Jezusa oraz nieśmiertelność duszy ludzkiej. W tradycji ludowej jest symbolem sił witalnych , życia , całorocznej odnowy roślin i zapowiedzią ich kwitnienia i owocowania. W każdym rejonie palmy są inne, są robione w innym stylu i różnymi technikami . Od pewnego czasu preferujemy palmę, którą nazwano palmą naszego regionu. Palma taka posiada głownię i pióropusz.
W skład palmy najczęściej wchodzą gałązki wierzbowe z baziami,leszczyny, trzcina wodna, rośliny "wiecznie zielone" jak cis, gałązki borówek, bukszpanu, tuje, barwinek, jemioła. Przybrana świeżymi lub sztucznymi kwiatami z bibuły, wstążkami.
Popularne w Polsce są tz. palmy wileńskie czyli barwne słupki różnego pokroju i wysokości z przywiązanymi do patyka misternie ułożonych barwnych, suszonych kwiatów, farbowanych traw mchu. Innymi są pięknie zdobione kilkumetrowe palmy kurpiowskie.
Zapraszamy do obejrzenia Palm Konkursowych. Serdecznie dziękujemy wszystkim Kołom Gospodyń i Gospodyniom za udział w konkursie!
Zobaczcie jakie piękne prace nadesłano na nasz konkurs!
GOSPODYNIE Z GIERAŁTOWICZEK
GOSPODYNIE Z NIDKU
KGW ANDRYCHÓW
KGW BOLĘCINA
KGW BRZEZINKA
KGW ROCZYNY
KGW RZYKI
KGW SUŁKOWICE ŁĘG
KGW ŚWINNA PORĘBA
Zrobiona jest z gałązek tuji i bazi z dodatkiem brzeziny. Ozdobiona kwiatami z krepiny: maki, chabry, żonkile, krokusy, róże.
KGW TARGANICE DOLNE
KGW ZAGÓRNIK