30 maja 2018 r. najmniejsze sołectwo gminy Andrychów, Brzezinka - obchodziło jubileusz 90-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich.
Tego rodzaju uroczystości są swego rodzaju skarbnicą wiedzy historycznej regionu i aktywności jego mieszkańców. Tak było i tym razem. W trakcie wieczoru wielokrotnie przytaczano wiersze lokalnych artystów, seniorek działających w KGW. Jednym z takich wierszy, autorstwa Marii Magiery rozpoczęła spotkanie obecna Przewodnicząca KGW - Sabina Prus.
Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac Marii Magiery.
Brzezinka położona jest u podnóża Złotej Górki w Beskidzie Małym. Podobno jej powstanie datuje się na 1381 r. Nazwa Brzezinka pochodzi od białych brzóz, które teraz są zagajnikami, a kiedyś były brzozowymi lasami. Obok obecnego sklepu Wizanu rozciągał się wielki staw, gdzie było dużo karasi. Miejscowa ludność zajmowała się wyrębem drzew, rolnictwem, tkactwem, uprawiano len, tkano płótna, pielono je - stąd nazwa „bryk” przy jednej z posesji.
Od 1928 roku w Brzezince działa Koło Gospodyń Wiejskich, które powstało przy działającym już wcześniej Kółku Rolniczym
Na rocznicowe spotkanie przybyły licznie członkinie KGW. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu i lokalnej społeczności. Przewodnicząca KGW powitała Przewodniczącego Rady Miejskiej Romana Babskiego, Wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej - Władysława Żydka, Burmistrza Andrychowa Tomasza Żaka, Prezes Gospodyń Wiejskich w Andrychowie i Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Czesławę Wojewodzic, Dyrektor Szkoły Agatę Nizińską, młodzież i nauczycieli Szkoły w Brzezince, koleżanki ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa, przedstawicielki okolicznych KGW z Targanic Górnych i Dolnych, Sułkowic Łęgu, Roczyn, Sołtysa i Radnego Rady Miejskiej Stanisława Prusa, członków Rady Sołeckiej i przedstawicieli Kółka Rolniczego.
O część artystyczną wieczoru zadbała młodzież szkolna, przedstawiając przybyłym wesołą opowieść o „Babie i chłopie” wplecioną w lokalne wydarzenia oraz działalność Kół Gospodyń. Przedstawienie co chwilę wywoływało salwę śmiechu, trafnie oddając historię i realia rodzinnego życia w wiosce i działalność KGW.
Za piękne przedstawienie młodzież otrzymała wielki kosz słodkości ufundowany przez Małopolską Spółdzielnię Handlową Wizan, wręczony przez Sołtysa wioski Stanisława Prusa.
Kolejnym elementem uroczystości była multimedialna prezentacja historii Brzezinki, KGW i życia lokalnej społeczności, opracowana przez Barbarę Badowską – społeczniczkę, byłą Przewodniczącą KGW.
Dowiedzieliśmy się z niej wielu ciekawych informacji! Ze ścian Sali Biesiadnej spoglądały na przybyłych liczne obrazy Marii Magierowej, żywe dokumenty historii najmniejszej wioski w Gminie Andrychów i jej mieszkańców.
Czego dowiedzieliśmy się z prezentacji?
... Jest w naszym powiecie piękna okolica
blisko Andrychowa - urokiem zachwyca ...
Brzezinka to najmniejsze sołectwo Gminy Andrychów. Leży pod Złotą Górką. Jak wiadomo - w górze tej ukryto wielki skarb. Wiele złota! "Do tych skarbów ma klucz pani Maria Magiera" - napisała kiedyś Maria Biel Pająkowa w Nowinach Andrychowskich
Dawniej w tejże wiosce żyła sobie spokojna, bogobojna i pracowita ludność, która prawie każde niedzielne popołudnie spędzała u wójta.
Na początku XX wieku wójtem był Jan Gasiński założyciel KGW. Przewodniczącą nowo powstałej organizacji została jego córka Franciszka Magiera. (babcia obecnej Prezes KGW B. Badowskiej)
Staraniem Jana Gasińskiego w latach trzydziestych wybudowano dom ludowy zwany potocznie "kółkiem", który przez wiele lat gromadził mieszkańców i był ośrodkiem krzewienia kultury.
Właśnie w tym budynku w którym obecnie znajdujemy się mieściły się dawniej sklep spożywczo przemysłowy, a w piwnicach zlewnia mleka Spółdzielni Mleczarskiej z Wieprza, klub młodzieży wiejskiej ZMW, przyjeżdżało kino obwoźne, prowadziły i nadal prowadzą działalność społeczną KGW i Kółko Rolnicze.
W latach osiemdziesiątych aktyw wsi w większości społecznie przebudował obiekt z częściowo drewnianego na murowany, pozostawiając oryginalne fundamenty z początku XX wieku.
W latach powojennych KGW prowadziło działalność oświatową, kulturalną i rozrywkową. Zachęcało rolników do prowadzenia hodowli, upraw, organizowało kursy i szkolenia, uczyło zakładania sadów.
Pierwsze szczepy starych odmian śliwy węgierki, mirabelki, jabłonie szara i złota reneta - sprowadzone były wozem konnym z Prądnika pod Krakowem przez mojego dziadka - mówi Barbara Badowska
Organizowano kursy w których brali udział okoliczni mieszkańcy wsi.
Agronom Józef Żaba nie tylko zachęcał do uprawy poplonów, kapusty pastewnej czy sporku, ale także umożliwiał sprzedawanie na miejscu warzyw i owoców ogrodowych i oraz leśnych. Więc P. Magierowa i P. Kudłacik prowadziły takie skupy.
Ważnym działaniem KGW było organizowanie 7-tygodniowych dziecińców dla dzieci w wieku od 2,5 do 11 lat. Pierwszą opiekunką przez wiele lat była Halina Magiera , której powierzono grupę 28 dzieci. Wychowankowie większość czasu spędzali na zabawie a często stołowali się pod chmurką. Kuchnię prowadziła obecna tutaj p. Leokadia Gawęda. Nie wszystkim dzieciom starczało miejsca przy stole, więc posilali się gdzie mogli.
Mieszkańcy wsi uczestniczyli w wielu kursach m.in. kroju i szycia oraz tańca towarzyskiego. Z tamtych lat zachowały się oryginalne zaproszenie na tak zwany wieczorek z herbatką.
Były też wycieczki do ciekawych miejsc w Polsce - dające wiele radości. Mieszkańcy Brzezinki są społecznikami od wielu lat.
Lata 90-te cechował rozkwit i różnorodność działań. Co działo się w KGW w wieku XXI wiemy ze strony internetowej SGW. Członkinie KGW zdobywały nowe umiejętności oraz liczne laury podczas organizowanych konkursów!
Tyle prezentacja.
Panie z KGW przygotowały piękną wystawę potwierdzającą aktywność Koła i lokalnej społeczności, o której zaświadczały liczne dyplomy zdobiące ścianę Domu Ludowego.
Przeżyliśmy piękne chwile, wiele pracy, zmartwień i radości. Nie ma takich pieniędzy, ani takiej nagrody aby odwdzięczyć się za wykonaną pracę społeczną. Chcielibyśmy wyróżnić najstarsze wiekiem i stażem Członkinie KGW. Bardzo serdecznie im dziękujemy! Rozpoczęła kolejną część spotkania Przewodnicząca KGW – Sabina PRUS, która zaprezentowała się w niecodziennym stroju! liczącym sobie około 60 lat kompletnym stroju jednej z gospodyń KGW.
Członkinie KGW obdarowano pięknymi kwiatami zasponsorowanymi przez Kółko Rolnicze. Panowie z Kółka Rolniczego wręczali kwiaty, pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe podziękowania i prezenty.
Nie zabrakło również bukietu kwiatów dla obecnej Przewodniczącej KGW Sabiny Prus – wręczone przez koleżanki z Koła.
Podziękowania za pomoc w organizacji jubileuszu popłynęły na ręce Urzędu Miejskiego w Andrychowie, Małopolskiej Spółdzielni Handlowej Wizan, Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie oraz jej Prezes Czesławy Wojewodzic, oraz licznego grona przyjaciół i osób wspierających KGW.
Życzenia od władz samorządowych i Rady Miejskiej przekazali Burmistrz Andrychowa – Tomasz Żak oraz Przewodniczący Rady Miejskiej – Roman Babski, przekazując na ręce Przewodniczącej KGW w Brzezince List Gratulacyjny.
W imieniu własnym oraz wszystkich mieszkańców gminy Andrychów pragnę serdecznie pogratulować wszystkim Paniom Gospodyniom zaangażowania w pracę KGW w Brzezince wspaniałego jubileuszu 90-lecia działalności. Obchodzenie takiego święta nie byłoby możliwe bez połączenia ogromnej pasji i ciężkiej pracy przekazywanej i pielęgnowanej z pokolenia na pokolenie. Dzięki Wam kultywowanie lokalnych zwyczajów i tradycji jest powodem do dumy, zadowolenia i szacunku.
Gromkiemu „Sto lat” towarzyszyły dwa wspaniałe torty przygotowane przez uczniów, nauczycieli i dyrekcję szkoły w Brzezince.
Prezes SGW Czesława Wojewodzic przekazując wyrazy uznania przytoczyła kolejne, mało znane epizody z historii koła, czasu tworzenia się SGW, oraz wspólnych kart historii KGW w Brzezince i SGW w Andrychowie. Historię buduje się pracą. Wspólną pracą i trudem. Historie tego miejsca właśnie, wspólnie przeżyta współpraca uczy nas patriotyzmu i tego jak ważne są wspólne działania – podkreśliła.
Życzenia z okazji jubileuszu KGW złożył również Sołtys Brzezinki - Stanisław Prus.
Gratuluję tego pięknego jubileuszu, dziękujemy Wam za wszystko co robicie dla tej małej miejscowości Brzezinka. Jest mi niezmiernie miło, jestem dumny z tego jak uczestnicząc w różnych konkursach na terenie Gminy KGW z Brzezinki zajmowało tam szlachetne miejsca, mimo że jesteśmy tak małą miejscowością. Naprawdę jesteście wyjątkowe! Koło działa prężnie współpracując z Kółkiem Rolniczym, które wkrótce obchodzi 115 rocznicę powstania! Jesteśmy dumni z tego, że Koło Gospodyń Wiejskich razem z Kółkiem Rolniczym żyją jak stare dobre małżeństwo! Wspieramy się, spieramy się, ale pracujemy zawsze razem i robimy wszystko dla dobra naszej społeczności. Umiemy się dogadywać! W naszej gminie niewiele jest takich miejscowości, gdzie działają jeszcze Kółka Rolnicze. Tak jest tylko jeszcze w Roczynach i Inwałdzie.
Gościmy tutaj gospodarza tego budynku – burmistrza Andrychowa. W tym roku przekazaliśmy za zgodą Pana Burmistrza nasz budynek Urzędowi Gminy. Nie ma obawy - nikt nam tego nie odebrał, ale dzięki temu mamy większe możliwości wsparcia, ulepszenia tej świetlicy. Cel był taki, że przekazano budynek dla Urzędu Miasta, a Gmina przekazała go dla Szkoły. Będzie tutaj przedszkole. Mamy to za zgodą i staraniami Pani Dyrektor - dla dobra wspólnego. Dla nas, dla dzieci, dla młodzieży. W budynku będą odbywały się również kursy i szkolenia, będziemy wszyscy z tego zadowoleni, bo wszystko zostaje w naszym środowisku! Jeszcze raz życzę Wam wszystkiego dobrego zdrowia i dalszych sukcesów! - życzył Sołtys Brzezinki – Stanisław Prus, podkreślając bardzo dobrą współpracę z burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Babskim.
Jeszcze wiele godzin tego wieczoru w pomieszczeniach Domu Ludowego rozbrzmiewała muzyka, a w powietrzu unosiły się wspomnienia 90 minionych lat – wspólnej pracy, zabawy i działań dla dobra lokalnej społeczności.