Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Aktualności

Pokolenia zainspirowane tradycją
- warsztaty wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego
i stroików dożynkowych

Jak już wspominaliśmy - Stowarzyszenie w ramach otrzymanej dotacji realizuje zadanie pn. „Pokolenia zainspirowane tradycją”. Jest to zadanie publiczne Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. ”Mecenat Małopolski”. W ramach programu odbywają się cztery międzypokoleniowe warsztaty o bogatej tematyce: „Sztuka tworzenia bukietów zielnych”, „Sztuka wicia wianków ludowych", „Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego” oraz „Tradycyjne ozdoby choinkowe i Stroiki Bożonarodzeniowe”.

Pierwsze trzy z nich już zostały zrealizowane. Uczestnikami warsztatów byli seniorzy i uczniowie - grupy 12 osobowe. W miesiącu sierpniu Stowarzyszenie zorganizowało V Konkurs Bukietów Zielnych - Spotkanie integracyjne przeprowadzone dla około 200 osób, było połączone z wystawą konkursowych bukietów, prelekcją na temat „Tradycji i obrzędów Święta Matki Boskiej Zielnej” i konkursem na najpiękniejszy bukiet zielny.

Projekt realizowany jest  przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.

Dla większości z nas lato to czas odpoczynku i wytchnienia, jednak nie dla Stowarzyszenia… Stowarzyszenie nie ma czasu na leniuchowanie, co ogromnie cieszy gospodynie, które poprzez kolejną dotacje realizuje zadanie pn. "Pokolenia zainspirowane tradycją".

Programy te cieszą się one ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, co świadczy o potrzebie dalszej realizacji zadań aktywizujących społeczeństwo i jednocześnie wspierających i chroniących dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Celem głównym zadania jest zachowanie i pomnażanie dziedzictwa kulturowego naszego regionu, pobudzenie zainteresowania tradycją, historią i kulturą regionalną oraz wzmacnianie tożsamości lokalnej i regionalnej mieszkańców powiatu wadowickiego poprzez międzypokoleniową aktywizację społeczności.

Dzięki podjętym animacyjnym działaniom w projekcie, seniorzy przekazują młodemu pokoleniu tradycyjną i regionalną wiedzę teoretyczną i praktyczną - dotyczącą wykonywania rękodzieła ludowego, regionalnych tradycji i zwyczajów związanych z obrzędami ludowymi czy świętami. Przeprowadzone działania mają charakter kulturowy, ale również wymiar edukacyjny, społeczny i wychowawczy.

W ramach programu odbyły się już trzy z czterech międzypokoleniowych warsztatów o bogatej tematyce:

„Sztuka tworzenia bukietów zielnych”,

„Sztuka wicia wianków ludowych",

„Wicie tradycyjnego wieńca dożynkowego i/lub stroika dożynkowego”

Warsztaty prowadziła Halina Brzazgacz

Przygodę z Wieńcem Dożynkowym rozpoczęła właśnie w dzieciństwie - dzięki przykładowi swoich rodziców. Rękodzieło było w jej domu od najmłodszych lat. To właśnie od rodziców podpatrywała i uczyła się trudnej, pracochłonnej sztuki wyplatania wieńcy dożynkowych i stroików.

Pani Halina poszła dalej - rozwijając swoje zdolności. Do wieńcy dożynkowych doszła sztuka wykonywania sztucznych kwiatów i pięknych - opartych o koronki - ozdób choinkowych oraz haftowanych elementów strojów regionalnych. W realizowanych przez nią projektach widać niezwykłą dbałość o szczegóły - precyzję i kunszt artystyczny!

To własnie tych umiejetności uczy kolejne pokolenie - przekazując zebrany bagaż doświadczeń. Porządek i dbałość o szczegóły widać nie tylko w realizowanych przez Panią Halinę pracach rękodzieła artystycznego. Wystarczy rzut oka na ogród i gospodarstwo - aby dostrzec zamiłowanie do porządku i dbałości o ogród. Podczas warsztatów Gospodynie i młodzież kolejny raz smakowali pysznych wypieków! Sami zobaczcie!

Wszystkie warsztaty przeprowadzane są w 12 osobowych międzypokoleniowych grupach (uczniowie i seniorzy)

Delegacja z Gminy Andrychów wyjechała na dożynki wojewódzkie

W piękny, niedzielny poranek delegacja Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Andrychowa wyjechała do Bobowej - miejscowości słynącej z tradycji koronkarskich, aby uczestniczyć w tegorocznych XIX Dożynkach Województwa Małopolskiego. Gospodarzami dożynek będą marszałek Jacek Krupa oraz burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Niedziela 27 sierpnia to dla wielu podobnych jak nasza, andrychowska - grup wieńcowych i uczestników dożynek - czas podziękowań za tegoroczne zbiory i sposobność poznania obyczajów ludowych innych regionów Małopolski, a także wspólna zabawa. Tak jak inne tego rodzaju uroczystości dożynkowe, również dożynki Województwa Małopolskiego rozpocznie dziękczynienie i modlitwa w intencji rolników i ich plonów. Msza Święta odprawiona będzie o godz. 12.00, w Kościele Parafialnym pw. Wszystkich Świętych w Bobowej. Uroczystej liturgii przewodniczy biskup tarnowski ksiądz Andrzej Jeż. Następnie korowód dożynkowy przejdzie na Rynek, gdzie rozpoczną się części oficjalne Dożynek. Najważniejszym momentem tej części uroczystości będzie Konkurs Wieńców Dożynkowych. Podczas dożynek wręczone będa również nagrody dla Laureatów pierwszej edycji konkursu Niezwykła Małopolska Wieś 2017. Wieczór zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Na scenie zaprezentują sie lokalni artyści - zespoły ludowe "Lipniczanie" i "Nawojowiacy", a gwiazdami wieczoru będą Eleni i grupa De Mono. Dożynki Województwa Małopolskiego organizowane są od 1999 roku - co roku w innej miejscowości.

Delegacja Gospodyń z naszej Gminy pojedzie do Bobowej z przepięknym wieńcem autorstwa Haliny Brzazgacz. Fragmenty wieńca wykonane były podczas realizowanego przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zadania pn. "Pokolenia zainspirowane tradycją" - zadania publicznego Woj. Małopolskiego w dziedzinie kultury. pn. "Mecenat Małopolski".

Stowarzyszenie, podobnie jak rolnicy sieją ziarno tradycji i kultury zbierając wspólnie ich społeczne plony.

Program pn. "Pokolenia zainspirowane tradycją" realizowany jest przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego i odbywa się od 1 lipca do 31 grudnia 2017 roku.


wins