ASOS II 2013
Zadanie jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012 -2013
W ramach II edycji Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013 (ASOS II), Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej realizuje zadanie publiczne pod tytułem: "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń".
Projekt realizowany jest od czerwca 2013 roku i potrwa do 31 grudnia 2013 roku. Na podstawie umowy Nr 520/2013/ASOS zawartej między Stowarzyszeniem a Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej reprezentowanym na podstawie pełnomocnictwa przez Dyrektora Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Stowarzyszenie będąc Zleceniobiorcą otrzymało dotację w wysokości 48 400 zł na realizację zadania publicznego. Głównym celem zadania "Bliżej siebie - aktywność seniorów w łączeniu pokoleń" jest zwiększenie aktywności społecznej osób starszych oraz zapewnienie im czynnego udziału w życiu społecznym.
Działaniami priorytetowymi projektu jest aktywność społeczna promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, a jego kierunek wiodący to organizacja zajęć w obszarze kultury, które angażują różne pokolenia. Stowarzyszenie przez realizację zadania pragnie wzmocnić zaangażowanie społeczne ludzi starszych, by przez aktywne włączenie ich w zajęcia w obszarze kultury, zapobiegać ich bierności, izolacji, wykluczeniu i pomóc im powtórnie powrócić na łono społeczeństwa.
Projekt skierowany jest do szerokiej grupy adresatów. Pierwszą z nich stanowić będą osoby starsze w wieku 60-75 lat. Seniorzy, którzy wezmą udział w projekcie to mieszkańcy terenów wiejskich -Gminy Andrychów i Gminy Wieprz. Będą to osoby nieaktywne zawodowo (emeryci i renciści) mające czas wolny, który mogą wykorzystać twórczo z korzyścią dla innych pokoleń. Druga grupa beneficjentów projektu to osoby starsze (75 lat i więcej), chore i niepełnosprawne, które osamotnione w swym cierpieniu oczekują na pomoc i wsparcie drugiej osoby, nie tylko członków rodziny. Osoby chore, samotne borykają się z cierpieniem, izolacją społeczną pragną kontaktu z drugą osobą. Do udziału w projekcie zostaną zaproszone młode gospodynie w wieku 25 lat do 35 lat, które pod okiem doświadczonych kucharek seniorek będą uczyć się tradycyjnych specjałów kuchni regionalnej. Uczestnikami zadania będzie również młodzież, uczniowie - trzech szkół z terenów wiejskich Gminy Andrychów. Tak więc, uczestniczyć w projekcie będzie ogólnie 200 osób, z których 122 osoby to seniorzy po 60 roku życia.
W ramach projektu, podjęty zostanie szeroki wachlarz działań zmierzających do poprawy jakości i poziomu życia osób starszych. Podczas realizacji zadania, adresaci będą mieli możliwość brania udziału w:
-ciekawych kursach i warsztatach o bogatej tematyce (opis poniżej),
-dwóch spotkaniach integracyjnych - I spotkanie dla 100 seniorów odbędzie się w sierpniu 2013 r. i zostanie połączone z wystawą bukietów zielnych i makatek ludowych oraz konkursem na najpiękniejsze bukiety i makatki oraz II grudniowe spotkanie z cyklu „Spotkanie przy Wigilijnym Stole” dla 200 osób.,
-dwóch wyjazdach – I wyjazd do teatru lub opery dla 50 osób czyli 35 seniorów i 15 młodych gospodyń, II to wyjazd leczniczo-rekreacyjny na baseny termalne dla 50 seniorów.
-Dożynkach Gminnych i Wojewódzkich – wyłoniona zostanie 10 os. grupa wieńcowa, która uwije wieniec i weźmie udział w Dożynkach Gminnych oraz 50 beneficjentów pojedzie na Dożynki Wojewódzkie.
Jednocześnie seniorki w ramach pracy społecznej, wykonają i wezmą udział w konkursie na najpiękniejszą makatkę ® ludową i bukiet zielny, pomogą w warsztatach żywieniowych, przygotują posiłki i wystrój sal na dwa spotkania oraz wykonają wystawę.
Innym, bardzo istotnym punktem realizacji zadania, skierowanym do ludzi sędziwego wieku, będą odwiedziny przez młodsze seniorki-wolontariuszki, osób starszych, samotnych w ich domach. 30 seniorek odwiedzi 15 osób starszych, po dwie seniorki odwiedza raz w tygodniu osoby samotne i spędzą u nich 2 godziny.
Beneficjentom zadania zostanie zaproponowany udział kursach i warsztatach o bogatej tematyce.
Proponowane kursy:
1. „Sztuczne kompozycje kwiatowe na różne okoliczności – ludowe wzory kwiatów 50 lat temu i obecnie” - 1 Kurs 30 godzinny dla 10 seniorów i 1 kurs międzypokoleniowy - 30 godzinny dla 6 seniorów i 6 uczniów,
2. „Zaczarowane szydełko – tworzenie szydełkowych kołnierzyków i serwet” – 1 kurs międzypokoleniowy – 30 godzinny dla 6 seniorów i 6 uczniów.
3. „Sztuka tworzenia bukietów zielnych” – 1 kurs 10 godzinny dla 30 seniorek,
4. „Tradycyjne ozdoby choinkowe i bombki z siana”.
1 Kurs 30 godzinny dla 10 seniorów i 1 kurs międzypokoleniowy – 30 godzinny dla 6 seniorów i 6 uczniów.
Proponowane warsztaty:
1. „Nauka wicia tradycyjnego wieńca dożynkowego ” - 1 warsztaty międzypokoleniowe 10 godzinne dla 6 seniorów i 6 uczniów
2. „Wspólne gotowanie-tradycyjne dania w nowoczesnej kuchni” - 2 warsztaty 16 godzinne po 10 uczniów, gdzie instruktorkami i ich "asystentkami" -osobami pomagającymi będą w sumie 4 doświadczone kucharki seniorki (po dwie w każdych warsztatach).
3. „Wspólne gotowanie – obiad nowoczesnej gospodyni” - 2 warsztaty 30 godzinne po 10 młodych gospodyń, gdzie instruktorkami i ich "asystentkami" -osobami pomagającymi będą w sumie 4 doświadczone kucharki seniorki (po dwie w każdych warsztatach).
Warsztaty żywieniowe będą połączeniem i współpracą dwóch pokoleń.
Kursy i warsztaty odbędą się w miesiącach lipiec – I połowa grudnia 2013 roku.
Każdy kurs czy warsztat zostanie przeprowadzony dla beneficjentów zadania, tak by wykorzystując swój potencjał, aktywnie spędzili wspólnie czas nabywając nową wiedzę i umiejętności, tym samym odkrywając i ubogacając sztukę kulinarną, kulturę i tradycję regionu. Podjęte w zadaniu działania pozwolą również odkryć talenty drzemiące w beneficjentach, co zaowocuje wzrostem ich wiary w siebie i swoje możliwości samorealizacji w kultywowaniu pięknych tradycji ludowych, kulinarnych bo to największy skarb kultury, siła i tożsamość małopolskiej wsi. Seniorki biorące udział w projekcie staną się żywym nośnikiem regionalnej tradycji. Starsze pokolenie poczuje się docenione i nadal potrzebne społeczeństwu a poprzez kontakty z rówieśnikami i z młodzieżą pełną energii i optymizmu, poczują motywację do podejmowania dalszej aktywności społecznej.