W ramach realizacji działań związanych z programem "Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów" realizowanym dzięki współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie - Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zrealizowało warsztaty - "Tradycyjne święta w moim domu - bogactwo i piękno bożonarodzeniowej tradycji w dekoracji stołu i choinki"
Warsztaty polegały na tworzeniu tradycyjnych dekoracji stołu wigilijnego oraz staropolskich i teraźniejszych ozdób choinkowych. Oprócz tego przygotowano spotkanie okolicznościowe podczas którego gospodynie, przy drobnym poczęstunku, opowiadały jak kiedyś wyglądały przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w ich domu rodzinnym a jak przebiega to dzisiaj.
Na spotkanie przygotowano wystawę przedstawiającą piękne ludowe dekoracje świąteczne wykonane przez beneficjentów zadania na warsztatach.
W ramach zadania przeprowadzono warsztaty o następującej tematyce:
"Ozdoby choinkowe 50 lat temu i obecnie" - 2 spotkania.
"Tradycyjne dekoracje stołu wigilijnego – 2 spotkania.
Każde warsztaty przeprowadzono dla 12 Gospodyń.
Uczestnicy warsztatów zapoznali się z technikami zdobień staropolskich choinek czy dekoracji stołów na święta Bożego Narodzenia, ale tez zobaczyli kilka współczesnych, nowszych metod tworzenia ozdób choinkowych. Tradycja nie powinna ograniczać, lecz stwarzać fundament do własnego rozwoju - czerpania doświadczeń pozyskanej wiedzy.
Głównym celem zadania było przekazanie i pielęgnowanie tradycji ludowych oraz regionalnych związanych z ozdobami i dekoracjami świątecznymi, których piękno, symbolika i znaczenie dawno zostały zapomniane. Współczesny świat coraz bardziej stara się pomniejszyć istotę tradycji. Coraz mniej wagi przywiązuje się do wyrobów wykonanych własnoręcznie, wielu ludzi jednak wciąż ma w pamięci obrazy przeszłości i pamięta swoich bliskich poprzez wspólnie spędzany czas związany ze świętami.
W czasach współczesnych mało jest okoliczności zbliżających młode pokolenie do poznania i zakorzeniania w nich obyczajów regionalnych, ale też coraz mniej osób dorosłych zdaje sobie sprawę z konieczności podtrzymywania lokalnych tradycji, które sprawiają, że kontakt z domem i społecznością lokalną pozostaje w pamięci młodych ludzi.
Dawniej źródłem tradycji była rodzina, głównie dziadkowie, którzy niejako naturalnie, poprzez swoje normalne życie przybliżali i pokazywali bogactwo ludowe, regionalne czy obrzędowe swym wnukom. Dziś w czasach rodzin małych, dwupokoleniowych, coraz większa rolę odgrywa materializm i brak czasu. Nie dziwi, że tradycja zeszła na dalszy plan, wręcz zanikła. Również szkoła nie jest już obrońcą czy siewcą tradycji, jakim była w latach ubiegłych.
Zanikł zwyczaj wykonywania samodzielnie ozdób choinkowych czy dekoracji świątecznych. Nie znają go zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Babcie również nie robią już tradycyjnych zabawek choinkowych, pamiętają je jedynie z dzieciństwa.
Organizowane przez SGW warsztaty oraz spotkania podsumowujące projekt są odpowiedzią na naturalne dążenie człowieka do spotkań z innymi i zachowywania w pamięci minionych lat. Jest to doskonała sposobność by zatrzymać i przekazać kolejnym pokoleniom umiejętność tworzenia ludowego rękodzieła.
Głównym celem zadania było ukazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w Gminie Andrychów a w szczególności zaprezentowanie piękna i bogactwa zwyczajowego i obrzędowego związanego ze Świętami Bożego Narodzenia.
Tradycję tworzy to wszystko, co składa się na naszą unikalność - jako rodziny, regionu czy narodu.
Siedząc przy świątecznym stole, w wyjątkowym i podniosłym nastroju, mamy okazję do spotkań, długich rozmów. Wówczas możemy się wreszcie sobą nacieszyć oraz pochwalić efektami całorocznej pracy.
Dekoracja choinki własnoręcznie wykonanymi ozdobami pozostawia niezapomniane wrażenia – cementując rodzinę, sprawiając, że przy wspólnie wykonywanej pracy odżywają więzi pomiędzy pokoleniami.
Moment ubierania choinki jest jednym z najbardziej zapadających w pamięć elementów Bożego Narodzenia. Ozdoby choinkowe nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Jednakże nikt już nie pamięta co oznaczają dla domu i rodziny poszczególne elementy dekoracji świątecznych.
Gospodynie w ramach wolontariatu przygotowały poczęstunek na spotkanie podsumowujące projekt.
Podczas przeprowadzonych warsztatów oraz spotkania podsumowującego projekt przybliżono wiedzę o symbolice dekoracji świątecznych oraz podzielono się wspomnieniami z tego jak święta wyglądały kiedyś a jakie święta mamy obecnie.
Nie bez znaczenia w tego rodzaju działaniach jest wzrost aktywności społecznej seniorów. Seniorki-gospodynie są przecież skarbnicą wiedzy o tradycjach świątecznych w naszym społeczeństwie,
Bardzo istotnym rezultatem osiągniętym dzięki realizacji zadania było podniesienie poczucia odpowiedzialności za przekazanie tej wiedzy oraz przyjemność z własnoręcznie wykonanej pracy.
Teraz od Gospodyń - Mam i Babć zależy jJak będą wyglądały będą święta naszych wnuków, prawnuków i dalszych pokoleń?
Prowadzącą warsztaty była indtruktorka Zofia Moskwik, która, od lat z sukcesem prowadzi kursy i warsztaty dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich i jest artystką ludową. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich posiada duże doświadczenie w realizacji zadań, które działają na rzecz pielęgnacji tradycji ludowej i regionalnej, aktywizacji społecznej seniorów oraz rozwijania współpracy międzypokoleniowej.