W 2019 roku po raz pierwszy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie musieli do 31 maja przedstawić mieszkańcom „Raport o stanie gminy”, który miał na celu podsumowanie działalności samorządu w ubiegłym roku we wszystkich sferach życia publicznego. Andrychowski dokument został przedstawiony Radzie Miejskiej 31 maja 2019 r. podczas sesji Rady Miejskiej. Na sesji radni wysłuchali również sprawozdania Burmistrza z wykonania budżetu w roku 2018 i udzielili mu absolutorium. W trakcie sesji odbyła się debata nad „Raportem o stanie gminy” w której mogli uczestniczyć nie tylko radni, ale także mieszkańcy, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń. Zapraszamy do lektury wystąpienia Prezes SGW Czesławy Wojewodzic - podsumowującego współpracę SGW z samorządem.
Foto: Marek Nycz - Nowiny Andrychowskie
Panie Przewodniczący – Wysoka Rado.
„To co proste i zwyczajne może być największym darem”
Dziękuję za umożliwienie mi wystąpienia na dzisiejszej sesji – jakże ważnej dla wszystkich mieszkańców.
To co dla nas najpiękniejsze i najbardziej wartościowe – otrzymujemy zwykle za darmo. To prawda. Gospodynie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie poprzez swoją bezinteresowną prace i poświęcenie własnego, wolnego czasu – dają mieszkańcom Gminy Andrychów coś szczególnego. Dają nam wspomnienia, tożsamość kulturową, pamięć o historii i tradycji tej ziemi. Mam zaszczyt reprezentować Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie – organizację pozarządową ze statusem pożytku publicznego - Organizację powstałą w 2000 roku – a więc łatwo policzyć ile ma lat.
Pragnę dziś zabrać głos na temat: Samorząd Gminy Andrychów, a Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich. Moje wystąpienie dotyczy tylko działalności naszego Stowarzyszenia i obserwacji poczynionych w trakcie dwudziestu lat jego działalności.
Dzisiaj zapoznajemy się z Raportem o stanie Gminy, gdzie w konkretnych liczbach i ilościach podawane są konkretne osiągnięcia, budowy, inwestycje, remonty dróg i chodników – to wszystko bardzo ważne – bo służy mieszkańcom i sprawia, że żyje nam się wygodniej i bezpieczniej.
Ja pragnę zwrócić uwagę na coś, czego nie widać gołym okiem, co trudno przedstawić jest w liczbach, chociaż i takie pojawią się w moim wystąpieniu. Pragnę zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt naszego życia – współpracę, relacje międzyludzkie, tradycje naszego regionu oraz sposób, w jaki traktujemy seniorów zamieszkujących Gminę.
Dbanie o dobra doczesne nie jest naszym jedynym, patriotycznym obowiązkiem. Ci, którzy byli tu przed nami pozostawili nam w spadku nie tylko dobra doczesne, ale też tradycję, obrzędy, historie i miłość do ludzi i ziemi, którą zamieszkujemy.
To nas scala, daje poczucie bezpieczeństwa i utożsamia nas z naszą małą ojczyzną – Gmina Andrychów.
Kultura i tradycja są naszym wielkim dziedzictwem, łącząc nas – społeczeństwo - w jedną, niepowtarzalną całość. Scala nasze rodziny, sprawiając, że czujemy się odpowiedzialni za losy tej ziemi. Tradycja nie jest czymś martwym, niezmiennym, danym raz na zawsze. Nie jest też prawem, którego musimy ściśle przestrzegać – ale jest wielkim bogactwem lokalnym i narodowym.
Jako organizacja pozarządowa realizujemy szereg działań mających na celu podtrzymywanie i zapamiętanie dla przyszłych pokoleń tego właśnie – ukrytego bogactwa.
Niestety - „Sami nie dojdziemy do niczego – tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu”.
„ Człowiek jest jak drzewo w lesie, gdy samotny łatwiej gnie się”
Dlatego jako organizacja non profit potrzebujemy Waszego wsparcia.
Gmina poprzez program współpracy z organizacjami pozarządowymi corocznie ogłasza konkursy na realizację różnego rodzaju zadań przez te organizacje.
Każda organizacja może starać się o środki na realizacje swoich pomysłów, które wpisują się jej działalność statutową. Jest to dobre rozwiązanie – jasna sytuacja i jasne przepisy.
My również korzystamy z tych środków. Na 4 lub 5 zadań w ciągu roku średnio to przedział od 25 do 40 tysięcy złotych. Nie są to może środki w pełni nas zadowalające, ale dające zabezpieczenie na realizacje podstawowych zadań. W naszej sytuacji jest to około 30% wszystkich pozyskanych przez nasze Stowarzyszenie środków .
Dzięki wsparciu i pomocy Samorządu udaje się nam organizować Konkursy Potraw Regionalnych „Stół Wielkanocny” (było już ich 19), Stół Wigilijny (w tym roku będzie 20-sty), Konkursy bukietów zielnych (7), konkursy stroików dożynkowych (18), pracę z seniorkami, spotkania integracyjne (co najmniej 4 razy w roku) oraz w każdy grudzień od 19 lat - Biesiady Seniorek. Pracujemy również na rzecz emerytów oraz wydajemy publikacje dokumentujące naszą pracę dla regionu i promujące bogactwo lokalnych tradycji. Jesteśmy również organizatorami wielu międzypokoleniowych kursów – przeciwdziałających społecznemu wykluczeniu osób starszych, promując właściwe postawy społeczne i rozbudzając pasje twórczych działań.
Dzięki dobrej współpracy (szczególnie w ciągu ostatnich lat) – wydaliśmy 4 publikacje pokazujące niezwykłe tradycje naszej Gminy, dokumentujące lokalne przepisy itp. W zeszłym roku został wydany niezwykły album „Ocalmy kłosy tradycji” unikatowy przewodnik dla przyszłych pokoleń o tym jak wykonać wieniec dożynkowy, uwić wianek, zrobić bukiet zielny. Piękne wydany – za co dziś bardzo dziękuję – stał się prawdziwa wizytówką naszych działań.
Cała nasza praca pokazana jest na naszej stronie internetowej www.sgw.andrychow.pl która przed laty została uznana za jedną z najlepszych stron internetowych organizacji pozarządowych!
Dzisiaj chciałam bardzo podziękować za wsparcie i obecność władz samorządowych w tym co robimy jako Stowarzyszenie.
Rolnik przygotowuje pole pod uprawy, mając nadzieję, na wysokie plony. Urząd Miejski w Andrychowie – daje nam możliwość wykonania naszej pracy – nie daje nam pola, ale narzędzia, którymi możemy pracować dla wspólnego dobra. Wspiera nas – mieszkańców, organizacje i działaczy społecznych. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni!
Dzięki naszej pracy i Waszej pomocy wspólnie promujemy naszą Gminę. Dzięki dobrej współpracy niejednokrotnie spełniamy marzenia Seniorek, działaczek KGW, sprawiając, że marzenia nie idą na emeryturę!
To przez takie organizacje jak nasza Gmina daje poczucie bezpieczeństwa Seniorkom z KGW, utwierdza ich, że są potrzebne, daje szacunek, godność i wiarę w lepsze jutro. Dlatego dziś bardzo dziękuję, że mamy warunki do działania i możemy rozwijać skrzydła, realizując to co kochamy.
Chcę w tym miejscu głośno i wyraźnie podziękować za zrozumienie potrzeb środowiska Gospodyń Wiejskich. Wasza pomoc nas łączy, wzmacnia, rozwija i sprawia, że na naszych twarzach pojawia się coś tak dziś rzadko spotykanego jak uśmiech.
Doceniając rolę Samorządu Gminy Andrychów – 2 lata temu przyznaliśmy mu tytuł Honorowy Członek SGW. Ten sam tytuł posiada Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak oraz Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Andrychowie.
Tradycja jest naszą siłą i bogactwem.
Panie Przewodniczący:
Dzisiaj jest szczególna Sesja Rady Miejskiej. Na Pana ręce składam serdeczne podziękowanie za wspieranie naszej społecznej pracy, za obecność w naszych działaniach Pana i przedstawicieli Rady. Mam szczerą nadzieję i jestem tego pewna, że tak będzie dalej.
Specjalne podziękowania płynące prosto z naszych serc /koleżanki na Sali/ składam dla pana Burmistrza Tomasza Żaka.
„Jeśli masz przyjaciół – miej dla nich czas,
jeśli masz przyjaciół – to Twoje szczęście
ale jeżeli to szczęście masz i masz przyjaciół
to powiedz Im jak są dla Ciebie ważni.
Przez te ostatnie lata zrodziła się niezwykła przyjaźń między Panem, a Gospodyniami.
Dziś w obecności Radnych oraz Gości – chcę na tej Sali bardzo Panu podziękować za normalność, za przyjaźń i szacunek, który od Pana otrzymujemy. To Pan był z nami przez 3 kolejne lata na Głównym Placu w Wadowicach, gdy organizowano Małopolski Smak, to Pan był z nami w Krakowie na Placu Wolnica gdy przez 2 dni w ciągu 3-ch kolejnych lat zdobywałyśmy dla Gminy i dla Nas Laur - I Miejsce w Konkursie Małopolski Smak ( przypomnę placki ziemniaczane po andrychowsku, zupa z kurdybankiem i krupnik spod Złotej Górki)
To Pan osobiście wspierał nas, gdy walczyłyśmy o tytuł Najlepszych Gospodyń w Polsce w 2016 roku – to właśnie dzięki Panu 50-osobowa delegacja mogła wyjechać do Lichenia by odebrać zaszczytny Laur I miejsca a potem jako nagrodę uczestniczyć w telewizyjnym wywiadzie. To Pan razem z nami cieszył się z I miejsca naszego wieńca na dożynkach wojewódzkich, to pan osobiście poświęcił kilka sobót i kilkanaście popołudni w roku – by być na naszych imprezach. Daje nam Pan poczucie, że nie jesteśmy same, poczucie wartości i szacunku. Gospodynie za swą pracę nie otrzymują wynagrodzenia – dlatego tak ważny jest szacunek, wsparcie i dostrzeżenie ich trudu - za co pięknie dziękujemy!
Dziękuję , wszystkim, którzy nam pomagają, dziękuję V-ce Burmistrzom, Pani Skarbnik, Pani Sekretarz.
Osobne podziękowania ślę do CKiW w Andrychowie – za użyczenie sal w Domach Kultury, piękne zaproszenia, poświęcony czas.
Na ręce Pana Marcina Putyry – składam podziękowanie dla Wydziału Promocji za bardzo dobrą współpracę i wsparcie.
Dziękuję Nowinom Andrychowskim i Radiu Andrychów za relacje z naszych imprez, oraz przedstawicielom innych mediów tj. MamNewsa, Wiadomości Powiatowych itp. Za wspieranie naszych działań i informowanie o naszej pracy.
Wszystkim za wszystko dziękuję – przez serce – bo wszystko co wielkie – wielkie jest przez serce”
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie to dla mnie nie jest krótka świeca, lecz pochodnia, która płonie. Płonie dzięki nam wszystkim pięknym blaskiem.
Prezes SGW - Czesława Wojewodzic