Wigilia. Jedyna taka noc w roku. Szczególna, grudniowa, najdłuższa. To właśnie w tę noc dowiadujemy się jakimi jesteśmy naprawdę. W tradycji chrześcijan dzień ten poprzedza pamiątkę Bożego Narodzenia, kończąc okres adwentu. Współczesny świat kusi bogatą ofertą firm turystycznych, restauracji i hoteli oferujących właśnie w okresie świątecznym szeroki wybór atrakcji oraz cały zakres kulinarnych zachcianek mających stać się swego rodzaju gwarancją wspomnień czasu dzieciństwa. Według badań psychologów to właśnie ten czas - spędzany wspólnie w gronie najbliższych określa nasze przyszłe zachowania związane z "przeżywaniem" Świąt.
Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło – słowa Cypriana Kamila Norwida uświadamiają nam ogromne znaczenie przeszłości – która staje sie dla nas podświadomie wyznacznikiem drogi, którą podążamy przez resztę życia. Jeżeli nie mamy korzeni, wspomnień, pięknych przeżyć czasu dzieciństwa, ukształtowanego rytmu życia - znacznie trudniej nam jest w przyszłości znaleźć i podążać drogą poprzednich pokoleń. Jeśli przerywamy delikatną nić, łączącą nas z przeszłością - tracimy punkty odniesienia, naszą tożsamość.
Gdyby zapytać osoby dorosłe z czym kojarzy im sie słowo patriotyzm - pierwsze co przychodzi na myśl respondentom to wspomnienia rodzinnego domu, czasy wielopokoleniowych rodzin, mieszkających często pod wspólnym dachem, lub w niedalekiej odległości, wspomnienia przyjaciół, dobrych sasiadów, najbliższej okolicy rodzinnego domu. Współczesne czasy sprawiły, że mimo ogromnego postępu technologicznego w dziedzinie łączności - ludzie oddalili sie od siebie. Rodziny rozjechały się po świecie, spotykając sie często własnie w tę jedną grudniowa noc w roku. Nic więc dziwnego, że tak czekamy na jej nadejście!
Wiele organizacji, instytucji i stowarzyszeń w dniach poprzedzających te najbardziej rodzinne Święta - organizuje wspólne spotkania, przypominające, że oprócz naszych prawdziwych rodzin jesteśmy częścią znacznie większej i często nie mniej ważnej "rodziny" - lokalnej społeczności, w której żyjemy, pracujemy, tworzymy, spełniamy się.
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie od 18 lat w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia organizuje wspólne spotkanie - regionalny konkurs potraw - Stół Wigilijny, będący swego rodzaju Wigilią przedstawicieli niemal całej lokalnej społeczności, a także władz samorządowych - od najniższego, do niemal najwyższego szczebla.
Nie inaczej było i w tym roku! Przybyłych na XVIII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny
Inwałd 2017 powitała Kapela Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Kotlina" z Osieka.
Tradycyjnie - wokół sceny ParkHotelu Łysoń w Inwałdzie, który od kilku lat gości u siebie konkurs potraw regionalnych - pojawiło się mnóstwo upominków i stroików, przeznaczonych dla szczególnych gości.
Wszelka dobra dusza jest jako ta świece - sama się wyniszcza a innym przyświeca - po raz ósmy tymi słowami i w taki właśnie sposób Prezes SGW Czesława Wojewodzic rozpoczęła wigilijne spotkanie - konkurs potraw regionalnych - Stół Wigilijny.
Jak wspomnieliśmy - konkurs ma obecnie 18-tą edycję. Po raz pierwszy jego uczestnicy spotkali się w Targanickim Domu Kultury. Po latach impreza ta stała się niepisaną, regionalną wigilią i olbrzymią, wspólną bazą wiedzy o tradycji - skupiającą środowiska Kół Gospodyń Wiejskich kilku gmin, przedsiębiorców, przedstawicieli samorządu, instytucji i stowarzyszeń. Pomysłodawcami cyklu konkursów potraw regionalnych, które swoją historię rozpoczęły 18 lat temu była Prezes SGW - Czesława Wojewodzic wraz ze Ś.P. Zbigniewem Mieszczakiem.
Podczas swojej ostatniej Wigilii w Inwałdzie Ś.P. Zbigniew Mieszczak powiedział: Miło mi, że ten konkurs tak się rozrósł. Może nieskromnie powiem, ale pierwszy konkurs był zrobiony z pierwszej mojej diety radnego powiatowego. To nieważne. Ważne, że jest nas tutaj dzisiaj tak dużo, ważne jest, że tego rodzaju konkursów jest obecnie bardzo dużo, bo proszę Państwa - to w dużej mierze dzięki naszym konkursom przeniosło się to nie tylko na powiat wadowicki, ale też oświęcimski i suski. Kwitnie to pięknie! Kiedy spotkaliśmy się pierwszy raz na stole Wielkanocnym - na Kocierzu, pomyślałem sobie - tutaj musi przyjechać Pan Wojewoda. To piękna cecha naszego powiatu. Piękne jest to, że potrafiliśmy tą tradycję ludową, która jest Matką kultury narodowej zaszczepić na całą Polskę - za co dziękuję.
Przybyłych gości powitała Czesława Wojewodzic - Prezes SGW
Wigilia - czas oczekiwania, zadumy refleksji, wspomnień, myśli, dobroci, miłości, przebaczania - magiczny czas w którym wszystko może się zdarzyć. Tylko jeden taki dzień w roku. Święto rodzinne, dzień poprzedzający Boże Narodzenie, najważniejszy dzień w którym spotyka się rodzina. Jako Stowarzyszenie i Państwo - spotykamy się po raz 18 aby współnie spędzić Wigilię. Symbole wigilii są niepowtarzalne, wszyscy znamy tradycje wigilijne. Jak piękne sa nasze polskie tradycje!. Dlaczego szanujemy tradycję? Tak nas nauczono, tak nam przekazano. Wielu nam zazdrości takich świąt. Na próżno Chrystus rodzi się żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie! Przgotowujemy naszą duszę , nasz charakter i postępowanie, to wszystko jacy jesteśmy przygotowujemy na te kilka dni spędzanych z rodziną - dziękując za dar rodziny!
Historia daje nam wiele przykładów, aby w tym jednym dniu w roku nie być samotnym. Choinka, jej ubieranie, wspólne przebywanie z najblizszymi - to najpiękniejsze co możemy otrzymać od losu. Kiedy gwiazdka błyśnie na wysokim niebie otwórzmy swe serca dla tych co w potrzebie. W tym jednym dniu w roku wracamy myślą do rodzinnego domu.
Rola gospodyni w wigilię jest bardzo ważna - przygotowuje potrawy i stół, prowadzi rozmowę aby nie dochodziło do sporów, przy wigilii nie ma polityki, spiewamy kolędy, mówimy o rodzinie. Jestem dumna, że tylu z Was jest dzisiaj z nami. Łamiemy się opłatkiem, pochylamy się nad staszymi osobami, przebaczamy - to jest nasza wiara i tradycja.
Przeżywajmy te święta tak, jakbyśmy byli jedną wielką rodziną. Podajmy sobie dłonie - zdajmy sobie sprawę jak jesteśmy szczęśliwi że jesteśmy, że żyjemy - cieszmy się że jesteśmy na świecie i razem z nim cud stanowimy.
Konkurs pokazuje możliwość i sposób przygotowania wieczerzy wigilijnej - dekorowanie stołów. 18 kół gospodyń wiejskich prezentuje nam dzisiaj jak może wyglądać stół wigilijny, przypominamy tradycję, zachowujemy receptury, dzielimy się nimi. Wśród potraw -
karp - przygotowany na kilkadziesiąt różnych sposobów! Mamy też propozycje dekoracji świątecznych - ukazanie tego w jak kunsztowny sposób można wykonać stroiki.
Nie zabrakło również garści wiedzy o tradycjach wigilijnych, przesądach, wspomnieniach i żartach opowiadanych przy stole. Jedną z takich tradycji jest
tradycja pustego miejsca przy stole, - różnie interpretowana - najczęściej mówi się, że to miejsce dla przybysza, ale rodziny które utraciły kogoś bliskiego wyobrażają sobie często że to własnie miejsce tej osoby która nadal jest z nami przy stole... Siano, świeca, Pismo święte, krzyż i mnóstwo wspomnień...
Po powitaniu wygłoszonym przez Prezes SGW dla wszystkich gości zatańczył Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Kotlina" z Osieka
Piękna nasza Polska ziemia - tu nasz dom nasza ojczyzna!
Na XVIII Konkurs Potraw Regionalnych przybyli (lub wystosowali listy):
Poseł na Sejm RP - Marek Sowa
Poseł na Sejm RP - Marek Polak
Poseł na Sejm RP - Władysław Kosiniak Kamysz
Marszałek Województwa Małopolskiego - Jacek Krupa
Senator RP - Andrzej Pająk
Spółdzielcze Stowarzyszenie Kulturalne z Warszawy - Prezes Stefan Zajączkowski, Prof. Lech Królikowski, Lech Gartych
Urząd Marszałkowski
Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
Starosta Powiatu Wadowickiego - Bartosz Kaliński
Wicestarosta Powiatu Wadowickiego - Andrzej Górecki
Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie - Roman Babski
Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak
Wiceburmistrz Andrychowa - Mirosław Wasztyl
Przewodniczący Rady Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
Wójt Gminy Wiśniowa - Wiesław Stalmach
Dyrektor TV Kraków - Bogdan Wasztyl
Wicekurator Małopolskiej Oświaty - Halina Cimer
Redaktor Czasopisma Gospodyni - Monika Roszak
Prezes Małopolskiej Spółdzielni Handlowej - Jerzy Chylewski
Wiceprezes ABS Bank Spółdzielczy - Jarosław Pawelec
Józef Budka, Józef Kała
Sekretarz Powiatu Wadowickiego - Beata Gessler
Sekretarz Gminy Andrychów - Grażyna Łoboda
Barbara Machaczka - Urząd Miejski w Andrychowie
Skarbnik Powiatu Wadowickiego - Maria Warchoł
Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu - Alina Wolas
Centrum, Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Marta Kajzer
Gminne Centrum Kultury w Osieku - Krystyna Dusik
Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra
GOK Wieprz - Seweryn Gałysz
Honorowi Członkowie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich (wcześniej nie wymienieni): Jan Krupnik, Władysław Rajda, Józef Brzazgacz, Adam Kryska, Jarosław Skupień, Paweł Łysoń, Jan Sordyl, Stanisław Sordyl, firma CMC, firma Pawbol
Radni Powiatu Wadowickiego
Radni Gminy Andrychów, Mucharz, Wieprz, Osiek, Wiśniowa
Gospodarze Konkursu Bukiety Zielne - Elżbieta Wisiorek i Sławomir Rusinek
Gospodarz Konkursu Stół Wielkanocny - Stanisław Sordyl
PTTK Andrychów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, LGD Wadoviana, Związek Emerytów, Gminna Rada Seniorów, dyrektorzy szkół
Gospodarze ParkHotel Łysoń
Telewizja Kraków, www.andrychow.pl, Nowiny Andrychowskie, Wiadomości Powiatowe, Kronika Beskidzka, mamnewsa.pl
oraz
18 Kół Gospodyń Wiejskich
Łącznie 330 osób w trzech salach!
Jak wyglądały konkursowe Stoły Wigilijne?
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Gospodarze ugościli przybyłych pysznym poczęstunkiem!
XVIII Konkurs Potraw Regionalnych wsparli:
Gospodarze - Państwo Łysoń
Województwo Małopolskie - poprzez program "Pokolenia zainspirowane tradycją"
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego
Starostwo Powiatowe porzez program "Bogactwo Kulinarne i obrzędowe związane ze Świętami Bożego Narodzenia na przykładzie konkursu Stół Wigilijny"
Gmina Andrychów poprzez Konkurs "Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w gminie Andrychów oraz ufundowanie nagrody Grand Prix
Urząd Gminy Osiek - finansowanie KGW z Gminy Osiek oraz sponsoring występu zespołu Kotlina
Gmina Wiśniowa - Fundator nagrody dla KGW Węglówka
Małopolska Spółdzielnia Handlowa "WIZAN"
ABS Bank Spółdzielczy w Andrychowie
PROTECH Gierałtowice - Jan Krupnik
Maspex Wadowice
Hurtownia Tkanin "PAKO Plus" Inwałd A. Kryska
Agencja Ubezpieczeniowa "Sordyl" J i J Sordyl
Firma "Pawbol"
Barbara Łuczak
CMC Inwałd Andrzej Cinal, Bogdan Cinal, Zbigniew Marek
Auto Serwis Daniel Trojak
Dorota Młynarczyk
Janina i Zbigniew Zając
Zbigniew Fraś
Stanisław Murgas
Halina i Edward Górscy
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
Józef Brzazgacz
Marek Piekiełko
Całodobowa Stacja Paliw Wit Ziółkowski
"Hardom" Zofia i Aleksander Oboza
Danuta Badan
Henryk Borkała
Łukasz Sopicki
Zakład Krawiecki Pabor
Eryk Stus
Jarosław Skupień
Czesław Rajda
Piekiełko Mateusz
Wanda i Krzysztof Wątroba
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
18 Kół Gospodyń Wiejskich
W zamian za bezinteresowną pomoc dla sponsorów zaśpiewał Chór z Frydrychowic
Co roku Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich wybiera osobę lub instytucję, aby szczególnie podziękować za pomoc w działalności Stowarzyszenia. Obwieszczenie o nominacji ogłosił Zarząd SGW.
Działo się to w miejscowości Inwałd, Gmina Andrychów, województwo Małopolskie, dnia 9 miesiąca grudnia Roku Pańskiego 2017, gdy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Andrzej Duda, Burmistrzem Gminy Andrychów - Tomasz Żak, gdy na Stolicy św. Piotra zasiadał Papież Franciszek.
Wobec licznie zaproszonych gości oraz licznie zgromadzonych przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie postanawiło przyznać Status Członka Honorowego dla Gminy Osiek!
Za szczególne zasługi dla SGW Andrychów, za duże, wieloletnie zaangażowanie samorządu Gminy Osiek w działalność statutową SGW Andrychów, budowanie dobrych wzajemnych relacji, wspieranie Gospodyń w realizacji zadań i wspólne działanie na rzecz integracji lokalnej. Tylko wspólne działanie prowadzi do sukcesu!
Zaszczytny tytuł dla Gminy Osiek odebrali Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny oraz
Zastępca Wójta Gminy Osiek - Marek Jasiński
To wielki zaszczyt i wspaniały prezent pod choinkę dla gminy Osiek. Bardzo dziękujemy, że to właśnie naszą Gminę pragnęły Panie uhonorować i to w roku tak szczególnym dla naszej gminy - w roku 700 lecia założenia gminy! Jesteśmy wzruszeni. Marek Jasiński wręczył Czesławie Wojewodzic medal wybity z okazji tego wydarzenia.
Bardzo sobie cenimy współpracę ze Stowarzyszeniem, chcemy zapewnić o wsparciu dla Waszego Stowarzyszenia, kłaniamy sie nisko - dziękujemy za ten honor!
Cała sala zaśpiewała dla Gminy Osiek gorące "Sto lat" - chociaż właściwie, w przypadku tej 700-letniej Jubilatki powinno być conajmniej 1000 lat! :)
Nie zabrakło pamiątkowych fotografii!
i smacznego kosza dla zespołu Kotlina i chóru z Frydrychowic od prezesa MSH Wizan - Jerzego Chylewskiego
Tymczasem - kolejna niespodzianka. Ważne, okolicznościowe dyplomy wręczono Burmistrzowi Andrychowa oraz Prezesowi MSH Wizan
Spółdzielcze Stowarzyszenie Kulturalne im. Stanisław Staszica - na wniosek kapituły Stowarzyszenia w osobach: prof. Królikowskiego, Prof. Żelońskiego, oraz światowej sławy artysty - Wiesława Ochmana postanowiła wyróżnić Tomasza Żaka burmistrza Andrychowa oraz Jerzego Chylewskiego - Prezesa MSH Wizan - przekazując im dyplomy uznania za zasługi w popularyzacji idei spółdzielczości!
Patronem naszego Stowarzyszenia jest Stanisław Staszic - ojciec ruchu spółdzielczego w Polsce, inicjator Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego, inicjator powołania w Warszawie Politechniki warszawskiej, działacz społeczny - Burmistrz Tomasz Żak i Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski reprezentują te obszary aktywności Stanisława Staszica - działalność społeczną i gospodarczą i zasługują na dostrzeżenie i uznanie, albowiem powodzenie naszego kraju i narodu zależy od naszej działalności w sferach gospodarczej i społecznej
- powiedział prof. Królikowski wręczając podczas XVIII Konkursu Potraw Stół Wigilijny 2018 dyplomy za znakomitą działalność na polu gospodarczym i społecznym
Serdecznie dziękuję działamy w trzech gminach i trzech starostwach na dzień dzisiejszy jesteśmy największą spółdzielnią Samopomoch Chłopska w Polsce. Zatrudniamy 450 osób, mamy 67 sklepów i prawie 1100 członków spółdzielni! - powiedział dziękując za wyróżnienie Prezes Jerzy Chylewki
Dla znamienitych gości zagrała utalentowana skrzypaczka i pianistka - Paulina Fraś
Prezes SGW podziękowała rodzicom utalentowanej instrumentalistki - a jednocześnie studentki matematyki, oraz studentki szkoły muzycznej 2 stopnia - w klasie fortepianu i skrzypiec za pomoc w zorganizowaniu koncertu .
Pora na degustacje!
Po smacznej przerwie nadszedł czas na ogłoszenie wyników konkursów!
Komisja oceniająca ozdoby choinkowe podkreśliła piękno tegorocznych ozdób, ciesząc się, że do tradycyjnych ozdób choinkowych regionu wróciły wyroby ze słomy, bibuły, szyszek, papieru.
Wyniki Konkursu na ozdobę choinkową:
I Miejsce - KGW Roczyny - przepiękne bombki choinkowe w których wykorzystano czarnuszkę - koszyczki czarnuszki i lnu
Wyróżnienia:
KGW Sułkowicę Łęg - grupa ozdób z papieru
KGW Osiek - za zestaw szyszkowo szydełkowy
KGW Węglówka - przepiękny łańcuch ze słomy i bibuły
KGW Targanice Dolne - kapitalny sposób wykorzystania szyszek!
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki choinkowe i ubieranie choinki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki choinkowe i ubieranie choinki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki choinkowe i ubieranie choinki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki choinkowe i ubieranie choinki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki choinkowe i ubieranie choinki
Po dekoracji choinki konkursowymi cudeńkami - czas na ukazanie piekna wyrobów ludowego rękodzieła!
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Kolejny kosz i kolejne podziękowania dla występujących artystów - Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski przekazał pyszne conieco dla Chóru z Frydrychowic, który towarzyszył nam wraz z pięknymi kolendami podczas dekoracji świątecznej choinki.
Trudne zadanie miała w tym roku komisja - jury oceniająca stroiki wigilijne! Sami zobaczcie!
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło - stoły wigilijne i ozdoby staropolskie oceniały Mirosława Wieczorek, Stefania Matejko Zaremba - MSH Wizan, Malarka, oraz Zofia Oboza - wiceprezes SGW
Oceniono 33 stroiki, które wystawiło 18 Kół Gospodyń Wiejskich
Grand Prix - KGW Roczyny
I Miejsce - KGW Brzezinka Dolna, Gospodynie z Gierałtowiczek, KGW Głębowice, KGW Inwałd, KGW Nidek
II Miejsce - KGW Rzyki, KGW Targanice Dolne, KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Andrychów, KGW Zagórnik
III Miejsce - Gospodynie z Frydrychowic, KGW Sułkowice Łęg, KGW Targanice, KGW Świnna Poręba, KGW Osiek, KGW Węglówka, KGW Klecza
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stroiki wigilijne / Stoiska rękodzieła
Najpiękniejsze stroiki wręczono dla szczególncyh, zaproszonych gości.
Otrzymali je:
Senator RP Andrzej Pająk
prof. Lech Królikowski
Starosta Powiatu - Bartosz Kaliński
Wicestarosta - Andrzej Górecki
Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego - Jan Gębala
Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Wiceburmistrz Mirosław Wasztyl
Przewodniczący Gminy Wieprz - Bartłomiej Westwalewicz,
Przewodniczący Rady Gminy Osiek - Jerzy Czerny
Wiceprezes ABS Banku Spółdzielczego - Jarosław Pawelec
Prezes MSH Wizan Jerzy Chylewski
Redaktor Gospodyni - Monika Roszak
Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu - Alina Wolas
Centrum, Kultury i Wypoczynku w Andrychowie - Marta Kajzer
Gminne Centrum Kultury w Osieku - Krystyna Dusik
Kierownik Wydziału Promocji UM Andrychów - Marcin Putyra
GOK Wieprz
Stroik otrzymała również Dyrektor SOSW w Kaczynie Józefa Karkoszka-Warchał, która przekazała Gospodyniom życzenia od wychowanków SOSW.
Obdarowani goscie nie mogli wyjść z podziwu nad kunsztem wykonywanych przez Gospodynie prac, życząc zarówno Gospodyniom, jak i wszystkim gościom zdrowych i wesołych świąt,
życząc, aby przy rodzinnym stole nie zabrakło szacunku, zdrowia, dobrych ludzi wokół siebie, aby
opłatek - symbol nadziei i pojednania stał się nadzieją naszego życia,
aby życzenia wypowiedziane w czasie świąt spełniały się, aby być dobrym nie tylko w święta!
Czas na rozstrzygnięcie kolejnych konkursów!
Konkurs na nalewkę Babuni!
Komisja oceny nalewek - Aleksander Oboza, Edward Górski i Janusz Ślesak - oceniła 19 Nalewek Babuni kierowała się subiektywnym zmysłem powonienia i smaku - nie ulegała czynnikom zewnętrznym, Starano się również nie mnożyć liczby członków komisji - zgodnie z zasadą Melchiora Wańkowicza że "wypicie jednego kieliszka sprawia, że stajesz się innym człowiekiem, a ten inny człowiek tez chciałby się napić" :)
Postanowiono przyznać następjące nagrody!
I miejsce - Gospodynie z Nidku
II miejsce - Świnna Poręba
III miejsce - KGW Andrychów
IV miejsce - KGW Sułkowice Łęg
V miejsce - KGW Inwałd
Wielką inteligencją i poczuciem humoru wyzał się podczas odczytywania protokołu - przewodniczący komisji - Janusz Ślesak
Najtrudniejsze zadanie miało jednak Jury Konkursu Stołów Wigilijnych!
Komisja oceniła 18 stołów wigilijnych. Przeważały potrawy tradycyjne oraz modyfikacja potraw tradycyjnych. To była królewska uczta! Do rywalizacji stanęły najlepsze Gospodynie z całego regionu. Konkurs miał na celu popularyzację regionalnych potraw wigilijnych, promocję powiatu, dobór potraw zgodny z symboliką świąt i podanie karpia pod wieloma postaciami - na kilkadziesiąt różnych sposobów!
Każdy stół urzekał bogactwem potraw.
WYNIKI XVIII Konkursu Potraw Regionalnych - Stół Wigilijny
Inwałd 2017
GRAND PRIX - KGW Roczyny
I miejsce zdobyły:
- KGW Osiek
- KGW Targanice Górne
- KGW Zagórnik
II Miejsce zdobyły:
- Gospodynie z Gierałtowiczek
- KGW Głębowice
- KGW Rzyki
- KGW Sułkowice Łęg
- KGW Węglówka
III Miejsce zdobyły:
- KGW Andrychów
- KGW Brzezinka
- Gospodynie z Frydrychowic
- KGW Inwałd
- KGW Klecza-Zarębianki
- Gospodynie z Nidku
- KGW Sułkowice Bolęcina
- KGW Świnna Poręba
- KGW Targanice Dolne
Dodatkowo swój stół zaprezentowała firma cateringowa - Nothing Special - Weronika Mrzygłód & Anna Sasak
Zapraszamy do obejrzenia fotografii Stołów Konkursowych
GRAND PRIX: KGW Roczyny
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
I miejsce: KGW Osiek
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
I miejsce: KGW Targanice Górne
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
I miejsce: KGW Zagórnik
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
II Miejsce: Gospodynie z Gierałtowiczek
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
II Miejsce: KGW Głębowice
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
II Miejsce: KGW Rzyki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
II Miejsce: KGW Sułkowice Łęg
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
II Miejsce: KGW Węglówka
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Andrychów
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Brzezinka
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: Gospodynie z Frydrychowic
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Inwałd
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Klecza-Zarębianki
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: Gospodynie z Nidku
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Sułkowice Bolęcina
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Świnna Poręba
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
III Miejsce: KGW Targanice Dolne
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Nothing Special - Weronika Mrzygłód & Anna Sasak
Pomysł na działalność powstał ze spotkań ze znajomymi. Przynosiłyśmy przekąski na słono / słodko, które cieszyły się dużym powodzeniem. Działamy lokalnie, ale pojawiają się też zlecenia z Krakowa, Wadowic, Bielska. Nasi klienci cenią sobie tradycję, ale chcą by była wzbogacona nowoczesną nutą. To równiez nasz cel! Potrawy zamawia się przez internet. Możemy je również wykonać w pomieszczeniach klienta. Oferujemy również catering z dowozem. Firma obsługuje imprezy okolicznościowe, rodzinne. Mamy w ofercie również słodki stół na wesele, lub większe imprezy okolicznościowe. Aranżujemy stoły świąteczne i weselne. W każdym daniu jest nuta tradycji - nie zaniedbywamy jej!
Jestesmy dumne z naszych miniburgerów - jest to taka nasza swoista wizytówka, połączenie smaku, wszystko jest robione przez nas ze świeżych produktów. Na konkursie podpatrzyliśmy mnóstwo inspiracji od Gospodyń
Ofertę firmy można znaleźć na Facebooku!
Kliknij - zobacz pełny fotoreportaż - Stoły Wigilijne 2017
Czas na nagrody za udział w Konkursie!
Miła niespodzianka! Okazało się że w najbliższych dniach urodziny obchodzi Prezes SGW - Czesława Wojewodzic!
Życzenia dla Solenizantki złożyłBurmistrz Andrychowaa cała sala dołączyła się do nich śpiewając gorące Sto Lat!
W imieniu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich dziękujemy bardzo wszystkim tym, dzięki którym tegoroczny konkurs mógł przebiegać w tak szczególnej oprawie. Szczególne słowa uznania i wyrazy wdzięczości za pracę i poświęcony czas należą się Gospodyniom! Dziękujemy za Wasz trud i poświęcenie!
Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego, 2018 Roku !
Prezes SGW - Czesława Wojewodzic