Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

Stowarzyszenie

Statut Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich
z siedzibą w Andrychowie

S T A T U T

" STOWARZYSZENIA  GOSPODYŃ WIEJSKICH"
                   
 z siedzibą w Andrychowie
                                            (tekst jednolity na dzień 04 luty 2016 /

 

Rozdział I
POSTANOWIENIA OGÓLNE

Stowarzyszenie pod nazwą " STOWARZYSZENIE  GOSPODYŃ WIEJSKICH" z siedzibą w Andrychowie 34-120 Andrychów, zwane w dalszej części statutu Stowarzyszeniem, jest zarejestrowane w Sądzie Okręgowym w Bielsku-Białej i działa zgodnie z obowiązującym prawem o stowarzyszeniach tj. na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. Nr 20, poz. 104 z 1989 r. z późn. zm.).

§ 2
Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska, a jego siedzibą jest miasto Andrychów.

§ 3
Stowarzyszenie opiera swą działalność na pracy społecznej, zaś do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudnić pracowników lub zlecać poszczególne zadania i czynności dla realizacji jego statutowych celów.

§ 4
Stowarzyszenie może używać pieczęci i odznak zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

§ 5
Stowarzyszenie ma prawo być członkiem krajowych i zagranicznych stowarzyszeń federacji i podmiotów gospodarczych posiadających osobowość prawną w tym: turystycznych, kulturalnych i rekreacyjnych.

Rozdział II
CELE I ŚRODKI DZIAŁANIA

§ 6
Celami statutowymi Stowarzyszenia jest:
1. Działalność opiekuńcza, oświatowa, edukacyjna, kulturalna, wspieranie inicjatyw społecznych, ochrona zdrowia, a także promocja zdrowia - wśród ogółu społeczności a w szczególności wiejskiej.

2. Współpraca i pomoc dla Kół Gospodyń Wiejskich i innych organizacji działających na wsi.

3. Reprezentowanie interesów Stowarzyszenia i innych organizacji społecznych działających na terenie wsi wobec władzy samorządowej, rządowej oraz wobec innych organizacji.

4. Wspieranie lokalnych inicjatyw gospodarczych, kulturalnych, społecznych oraz zdrowotnych.

5. Obrona praw, reprezentowanie interesów i działanie na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet - szczególnie wiejskich i ich rodzin.

6. Inicjowanie i podejmowanie różnorodnych działań na rzecz poprawy życia i pracy kobiet wiejskich, udzielanie pomocy kobietom w wykonywaniu przez nie obowiązków matki, obywatelki, producentki i gospodyni.

7. Prowadzenie wśród kobiet wiejskich działalności społeczno-wychowawczej, oświatowo-kulturalnej, w zakresie poprawy warunków socjalno-bytowych rodzin wiejskich, upowszechniania postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym oraz poprawy stanu ochrony zdrowia i opieki społecznej mieszkańców wsi.

8. Współpraca z innymi organizacjami o podobnym profilu działania w kraju i zagranicą.
§ 7
Aby wykonać cele statutowe, określone w § 6 Statutu, Stowarzyszenie stosuje następujące środki działania:
1. Reprezentuje potrzeby oraz broni zawodowych i społecznych interesów kobiet wiejskich i ich rodzin przedkładając organom administracji państwowej, państwowym i społecznym jednostkom organizacyjnym oraz organizacjom spółdzielczym i innym organizacjom powołanym do wykonania zadań na rzecz rolnictwa i mieszkańców wsi swoje stanowisko w postaci opinii, wniosków i żądań dotyczących problemów społeczno-gospodarczych, socjalno-bytowych i kulturalnych wsi.
2. Uczestniczy w konsultacji, opiniowaniu lub opracowywaniu programów oraz projektów aktów prawnych dotyczących spraw rodziny wiejskiej, warunków ich życia i pracy.
3. Uczestniczy w opracowywaniu planów społeczno-gospodarczych w części dotyczącej rolnictwa i wsi.
4. Bierze udział w negocjacjach oraz w ciałach doradczo-konsultacyjnych przy organach administracji i władzy państwowej w sprawach dotyczących kobiet wiejskich i ich rodzin.
5. Występuje do władz i instytucji oraz współdziała i organizuje działalność na rzecz polepszenia warunków życia, rozwoju, wychowania, kształcenia i wypoczynku dzieci i młodzieży wiejskiej, a zwłaszcza w zakresie rozwoju i usprawnienia działalności placówek opiekuńczo-wychowawczych dla dzieci, działalność szkoły i pracy pozaszkolnej z młodzieżą.
6. Współdziała i organizuje pomoc rodzinie w wypełnianiu jej funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz oddziaływuje na kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich w rodzinie i środowisku.
7. Uczestniczy w rozwijaniu i unowocześnianiu produkcji rolniczej w gospodarstwach indywidualnych oraz działa na rzecz ulżenia i pomocy producentkom w wykonywaniu ich obowiązków zawodowych. Rozwija różnorodne formy współdziałania i współzawodnictwa produkcyjnego oraz pomocy sąsiedzkiej.
8. Działa na rzecz podnoszenia społecznej rangi pracy kobiet w rolnictwie, oddziaływuje na kształtowanie etyki zawodowej oraz współdziała w sprawach podnoszenia kwalifikacji zawodowych i ogólnych kobiet, a także organizuje kobiety do udziału w pracy oświatowej na wsi.
9. Występuje z wnioskami i działa na rzecz upowszechniania racjonalnych metod prowadzenia gospodarstwa domowego i żywienia rodzin, doskonalenia funkcjonowania placówek handlowych i usługowych, poprawy zaopatrzenia rynku, kształtowania właściwych cen oraz jakości produktów i usług.
10. Występuje i współdziała w sprawach poprawy warunków ochrony zdrowia mieszkańców wsi, w tym zwłaszcza matki i dziecka, podnoszenia kultury zdrowotnej środowiska wiejskiego oraz stanu higieniczno-sanitarnego i wyglądu estetycznego wsi.
11. Inicjuje i podejmuje działania na rzecz zabezpieczenia socjalnego wsi oraz współuczestniczy w rozpoznawaniu i zaspakajaniu potrzeb ludzi starszych, chorych, niepełnosprawnych a także rodzin wielodzietnych, niepełnych i znajdujących się w najtrudniejszych warunkach życiowych.
12. Podejmuje działania w zakresie zwiększenia udziału rolników i członków ich rodzin w lecznictwie uzdrowiskowym.
13. Inicjuje i współdziała w rozwoju i upowszechnianiu kultury na wsi, w zwiększaniu uczestnictwa ludności wiejskiej w życiu kulturalnym, w kultywowaniu folkloru, rękodzieła i sztuki ludowej.
14. Współdziała w rozwijaniu aktywności sportowo-rekreacyjnej i turystycznej mieszkańców wsi.
15. Uczestniczy w kształtowaniu społeczno-obywatelskich i patriotycznych postaw kobiet wiejskich i mieszkańców wsi.
16. Inicjuje i podejmuje działania służące przywracaniu i utrwalaniu spokoju społecznego, ładu i porządku oraz podnoszeniu kultury życia na wsi.
17. Przeciwdziała i zwalcza objawy patologii społecznej jak: pijaństwo i alkoholizm, narkomanię i pasożytnictwo społeczne, niegospodarność, kumoterstwo, korupcję, itp.
18. Uczestniczy w sprawowaniu kontroli społecznej w zakresie funkcjonowania jednostek obsługi wsi i rolnictwa.
19. Wnosi sprzeciw w stosunku do stanowiska bądź decyzji organów administracji państwowej bądź jednostek organizacyjnych i organizacji, jeśli zawarte w nich rozstrzygnięcia dotyczące spraw kobiet wiejskich i ich rodzin są niezgodne z przepisami prawa lub niesłuszne z punktu widzenia zasad sprawiedliwości społecznej.
20. Inicjuje, organizuje i prowadzi działalność:
a) gospodarczą w zakresie ...
b) socjalną w zakresie ...
c) handlową w zakresie ...
d) kulturalną ...

Przykłady do § 7 pkt. 20

  • Organizowanie imprez artystycznych, kulturalnych i rozrywkowych z których dochód będzie przeznaczony na realizację statutowych celów.
  • Organizowanie i prowadzenie różnego rodzaju kursów, pokazów, degustacji potraw oraz prowadzenie dziecińców w okresie letnim.
  • Organizowanie szkoleń i konferencji dotyczących zagadnień procesów starzenia się ludzi, zasad zdrowego odżywiania oraz imprez czy spotkań krajowych i zagranicznych.
  • Współpraca z mediami (prasa, tv, radio, internet).
  • Prowadzenie działalności gospodarczej wg odrębnych przepisów.
  • Prowadzenie innych działań sprzyjających rozwojowi  statutowych celów Stowarzyszenia.
  • Inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć zmierzających do podwyższenia poziomu życia społeczeństwa wiejskiego.
  • Współpraca z innymi organizacjami o podobnym profilu działania w kraju i zagranicą.
  • Propagowanie kultury wiejskiej.

21. Współdziała z organizacjami politycznymi, młodzieżowymi, spółdzielczymi, samorządem terytorialnym w sprawach służących wsi i rolnictwu.
22. Stowarzyszenie prowadzi działalność odpłatną pożytku publicznego w zakresie promowania regionalnej kultury i tradycji, poprzez organizację cateringu z regionalnymi potrawami oraz kursów i szkoleń przybliżających lokalną tradycję.
§ 8
W celu realizacji środków działania wymienionych w § 7, Stowarzyszenie prowadzi biuro i może zatrudniać osoby zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy.

§ 9
Stowarzyszenie tworzy i powołuje fundusze celowe.


Rozdział III
CZŁONKOWIE ICH PRAWA I OBOWIĄZKI

§ 10
Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:
1. zwyczajnych
2. wspierających
3. honorowych

§ 11
1. Członkiem zwyczajnym mogą być osoby fizyczne wykonujące wolne zawody lub inne osoby fizyczne identyfikujące się z celami Stowarzyszenia.
2. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być także pełnoletnia osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą lub będąca członkiem zarządu podmiotu gospodarczego.
3. Założyciele z chwilą zarejestrowania Stowarzyszenia stają się członkami zwyczajnymi.

§ 12
Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być także pełnoletni cudzoziemiec, mający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 13
Członkostwo Stowarzyszenia nabywa się w drodze przyjęcia kandydatury przez Zarząd zwykłą większością głosów w drodze uchwały.

§ 14
Członkom zwyczajnym Stowarzyszenia przysługują w szczególności uprawnienia:
1. Bierne i czynne prawo wyborcze.
2. Udział we wszystkich działaniach Stowarzyszenia.
3. Wnioskowania we wszystkich sprawach dotyczących celów i funkcjonowania Stowarzyszenia.
4. Uzyskiwanie rekomendacji i gwarancji w związku z prowadzoną działalnością na rzecz Stowarzyszenia.
5. Korzystanie z lokali i urządzeń Stowarzyszenia na zasadach określonych wew. Regulaminem.
6. Uczestniczenie w szkoleniach i kursach zarówno w kraju jak i za granicą, których organizatorem lub współorganizatorem jest Stowarzyszenie lub organizowanych na zlecenie Stowarzyszenia.
7. Posiadanie legitymacji Stowarzyszenia.

§ 15
Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
1. Aktywnie przyczyniać się do realizacji celów Stowarzyszenia.
2. Uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach.
3. Swoją postawą i działaniami przyczyniać się do wzrostu znaczenia i roli Stowarzyszenia.
4. Dbać o dobre imię Stowarzyszenia.
5. Przestrzegać postanowień statutu i uchwał organów Stowarzyszenia.
6. Regularnie opłacać składki.
§ 16
1. Osoby prawne mogą być członkami wspierającymi. Formę i rodzaj wsparcia osoby te ustalają z Zarządem Stowarzyszenia. Deklarację członkowską składa osoba upoważniona przez osobę prawną.
2. Członkowie wspierający mają wszystkie prawa członka zwyczajnego z wyjątkiem czynnego i biernego prawa wyborczego.

§ 17
Członkowie wspierający mają obowiązek popierania Stowarzyszenia i umacniania jego pozycji przede wszystkim przez realizację zadeklarowanej formy wsparcia.

§ 18
1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba fizyczna lub prawna szczególnie zasłużona dla Stowarzyszenia.
2. Godność członka honorowego nadaje a także pozbawia takiego tytułu Walne Zgromadzenie Członków na wniosek Zarządu Stowarzyszenia.
3. Członek honorowy posiada wszystkie prawa członka zwyczajnego, a ponadto jest zwolniony z obowiązku płacenia składek członkowskich.
§ 19
Członkostwo członka zwyczajnego ustaje na skutek:
1. Dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego na piśmie Zarządowi po uprzednim uregulowaniu zobowiązań wobec Stowarzyszenia.
2. Skreślenie z listy członków na podstawie uchwały Walnego Zgromadzenia w przypadku:
a) działalności członka sprzecznej ze statutem oraz uchwałami Stowarzyszenia,
b) nieusprawiedliwionego nie uczestniczenia w pracach i działalności Stowarzyszenia,
c) zalegania z opłatą składki członkowskiej przez trzy kolejne okresy,
3. Wykluczenia prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego.
4. Śmierci członka.

§ 20
Członkostwo członka wspierającego ustaje na skutek dobrowolnego wystąpienia zgłoszonego Zarządowi lub skreślenia uchwałą Zarządu z powodu nie realizowania zadeklarowanej formy wspierania przez okres co najmniej jednego roku.

§ 21
Członkostwo członka honorowego ustaje w trybie utraty członkostwa zwykłego zgodnie z § 19 z pominięciem ppkt. c pkt. 2.

§ 22
1. Członkowi przysługuje prawo odwołania się od decyzji o skreśleniu lub wykluczeniu do Walnego Zgromadzenia wnoszone w terminie miesiąca od daty doręczenia, które na najbliższym zebraniu podejmie ostateczną uchwałę.
2. Do czasu rozpatrzenia odwołania przez Walne Zgromadzenie stosunek członkostwa pozostaje zawieszony.


Rozdział IV
WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 23

1. Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zgromadzenie,
b) Zarząd,
c) Komisja Rewizyjna,
d) Sąd Koleżeński.
2. Kadencje wszystkich władz Stowarzyszenia trwają pięć lat, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym lub jawnym w zależności od uchwały Walnego Zgromadzenia.

§ 24
Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania, jeżeli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej.

Rozdział V
WALNE ZGROMADZENIE

§ 25
Walne Zgromadzenie członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia.

§ 26
Prawo uczestniczenia w Walnym Zgromadzeniu przysługuje wszystkim członkom zwyczajnym i honorowym z głosem stanowiącym, a członkom wspierającym z głosem doradczym. W zebraniu mogą uczestniczyć także zaproszeni goście.

§ 27
Walne Zgromadzenie członków obraduje w oparciu o każdorazowo zatwierdzony przez siebie regulamin.
§ 28
1. Walne Zgromadzenie może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
2. Zwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd przynajmniej raz na dwanaście miesięcy.
3. Termin, miejsce i początek podaje Zarząd i zawiadamia wszystkich członków nie później niż na dwa tygodnie listami poleconymi lub w inny udokumentowany sposób.

§ 29
Do kompetencji Walnego Zgromadzenia należy:
1. Uchwalanie programu i kierunków działania Stowarzyszenia.
2. Rozpatrywanie i zatwierdzanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwalanie regulaminu obrad Walnego Zgromadzenia.
4. Udzielanie absolutorium Zarządowi.
5. Udzielanie rocznego skwitowania Zarządowi.
6. Wybór członków Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu  Koleżeńskiego.
7. Przyznawanie godności członka honorowego
8. Uchwalanie zmian Statutu.
9. Podejmowanie uchwał w sprawie powoływania przez Stowarzyszenie innych organizacji.
10. Podjęcie uchwały w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia.
11. Rozpatrywanie odwołań od uchwał Zarządu i orzeczeń Sądu Koleżeńskiego wniesionych przez członków Stowarzyszenia.
12. Ustalanie wysokości składek członkowskich.
13. Uchwalanie regulaminu Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego.

§ 30
1. Uchwały Walnego Zgromadzenia zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy liczby członków uprawnionych do głosowania.
2. W przypadku braku wymaganej liczby członków Walne Zgromadzenie może się odbyć w drugim terminie określonym w zawiadomieniu. W drugim terminie Walne Zgromadzenie odbywa się bez względu na liczbę obecnych członków, a uchwały zapadają zwykłą większością głosów.

§ 31
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie zwołuje Zarząd:
a) z własnej inicjatywy,
b) na wniosek Komisji Rewizyjnej,
c) na pisemny wniosek co najmniej 25 % ogólnej liczby członków Stowarzyszenia, najpóźniej w terminie dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia wniosku i obraduje ono wyłącznie nad sprawami dla rozpatrywania których zostało zwołane.

§ 32
O Nadzwyczajnym Walnym Zebraniu członkowie zostają poinformowani nie później niż na dwa tygodnie przed jego odbyciem, listami poleconymi lub w inny udokumentowany sposób.


Rozdział VI
ZARZĄD

§ 33
1. Zarząd Stowarzyszenia składa się z pięciu do dziewięciu członków wybranych przez Walne Zgromadzenie.
2. Walne Zgromadzenie określa ilość członków Zarządu oraz wybiera Prezesa.
3. Zarząd wybiera spośród siebie wiceprezesów i skarbnika.
4. Zarząd może dokooptować do swojego grona nowych członków Zarządu pochodzących z wyboru.
5. Zarząd konstytuuje się na pierwszym zebraniu po wyborach.
6. Posiedzenie Zarządu zwołuje Prezes lub jeden z wice prezesów.
7. Posiedzenie Zarządu odbywają się w miarę potrzeby jednak nie rzadziej niż raz w kwartale.

§ 34
Członkowie Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego mogą pełnić swe funkcje nie dłużej jak cztery kadencje.
§ 35
Do kompetencji Zarządu należy:
1. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
2. Uchwalanie rocznych planów działalności i budżetu Stowarzyszenia.
3. Kierowanie działalnością merytoryczną i finansową Stowarzyszenia.
4. Zwoływanie Walnych Zgromadzeń.
5. Wykonywanie uchwał Walnego Zgromadzenia.
6. Przyjmowanie nowych członków Stowarzyszenia.
7. Zarządzanie majątkiem Stowarzyszenia.
8. Opracowywanie planów pracy oraz preliminarza przychodów i wydatków.
9. Podejmowanie uchwał o przystąpieniu do koalicji z organizacjami o podobnych celach i założeniach programowych.
10. Ustalanie wysokości wkładów finansowych dla członków wspierających.
11. Obsługa administracyjna i biurowa Walnych Zgromadzeń Stowarzyszenia.

§ 36
1. Uchwały zarządu zapadają zwykłą większością głosów przy obecności przynajmniej połowy członków Zarządu.
2. Dla skuteczności prawnej czynności Zarządu wymagane są co najmniej dwa podpisy jego członków, w tym musi być podpis Prezesa lub jednego z wice prezesów.

§ 37
Zarząd składa sprawozdanie ze swej działalności Walnemu Zgromadzeniu w okresie rocznym za rok kalendarzowy.

Rozdział VII
KOMISJA REWIZYJNA


§ 38
1. Komisja Rewizyjna jest najwyższym organem kontrolnym Stowarzyszenia.
2. Komisja działa w oparciu o regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.
3. Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków Stowarzyszenia wybranych przez Walne Zgromadzenie.
4. Komisja wybiera ze swego grona: przewodniczącego, zastępcę i sekretarza.

§ 39
Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:
1. Przynajmniej raz w roku przeprowadzenie kontroli całokształtu działalności Stowarzyszenia ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień finansowych oraz występowanie z wnioskami pokontrolnymi.
2. Ocena działalności statutowej, finansowej i gospodarczej.
3. Żądanie od zarządu Stowarzyszenia wyjaśnień w sprawie jego działalności oraz określenie terminu i sposobu usunięcia stwierdzonych w toku kontroli nieprawidłowości.
4. Składanie sprawozdań Walnemu Zebraniu oraz występowanie z wnioskiem o udzielenie absolutorium lub rocznego skwitowania dla Zarządu Stowarzyszenia.
5.Członkowie organu kontroli lub nadzoru:
a) nie mogą być członkami organu zarządzającego ani pozostawać z nimi w związku małżeńskim , we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
      b) nie byli skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z           oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
c)mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji w takim organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa Głównego Urzędy Statystycznego  za rok poprzedni.
§ 40
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej lub wyznaczony przez niego członek Komisji ma prawo uczestniczenia w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

Rozdział VIII
SĄD KOLEŻEŃSKI


§ 41
Sąd Koleżeński składa się z pięciu członków wybranych przez Walne Zgromadzenie.
§ 42
1. Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy rozpatrywanie spraw członków dotyczących nie przestrzegania postanowień statutu, regulaminów i uchwał władz Stowarzyszenia, sporów powstałych na tle ich działalności w Stowarzyszeniu oraz w sprawach zainteresowanych członków Stowarzyszenia uznających kompetencję Sądu Koleżeńskiego.
2. Sąd Koleżeński może orzekać następujące kary:
a) upomnienie,
b) nagana,
c) wykluczenie.
3. Od orzeczeń Sądu Koleżeńskiego przysługuje odwołanie do Walnego Zgromadzenia, którego uchwała w tej sprawie jest ostateczna.
4. Organizacje i tryb Sądu Koleżeńskiego określa regulamin uchwalony przez Walne Zgromadzenie.

Rozdział IX
MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§ 43
Majątek Stowarzyszenia stanowią:
1. ruchomości,
2. nieruchomości,
3. wkłady finansowe członków,
4. składki członkowskie,
5. darowizny, zapisy i spadki, nawiązki sądowe
6. subwencje i dotacje,
7. wpływy z działalności statutowej i gospodarczej,
8. środki pochodzące z ofiarności publicznej.
§ 43A
Zabrania się :

  • udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji  w stosunku  do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w  stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,

b)przekazywania ich majątku  na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób  trzecich w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach.
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 44
Fundusze Stowarzyszenia mogą być zużyte wyłącznie na realizację zdań statutowych Stowarzyszenia. Funduszami i majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.
§ 45
Dokumentacja działalności finansowej Stowarzyszenia prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami
§ 46
Do ważności oświadczeń dotyczących praw i obowiązków majątkowych
Stowarzyszenia wymagane jest współdziałanie dwóch osób: prezesa i
wiceprezesa, prezesa i członka zarządu, 2-ch wiceprezesów  lub wiceprezesa i członka zarządu”


Rozdział X
ROZWIĄZANIE STOWARZYSZENIA

§ 47
1. Podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia lub zmianie statutu może podjąć tylko Walne Zgromadzenie kwalifikowaną większością 2/3 głosów przy obecności co najmniej połowy uprawnionych.
2. W razie podjęcia uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zgromadzenie powoła Komisję Likwidacyjną składającą się z pięciu członków, która zgodnie z uchwalonymi wytycznymi przeprowadzi likwidację.
3. Uchwała o przeznaczeniu majątku Stowarzyszenia podlega zatwierdzeniu przez Władzę Rejestracyjną.

Andrychów 03.02.2016
 

Za zarząd

 

 

wins