Andrychów dnia 03.01.2017
Sprawozdanie merytoryczne z działalności SGW w Andrychowie za 2016
Informujemy uprzejmie, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zarejestrowane zostało w grudniu 2000 r w Sądzie Okręgowym w Bielsku – Białej z siedzibą w Andrychowie ul. Krakowska 41 – pod nr rej. 1061 z dnia 30.11.2000 r post. 301 i posiada wpis do Rejestru Stowarzyszeń pod nr 0000039835 z dn. 07.09.2001 poz. 1
Z dniem 11.07.2008 r. decyzją sądu Nasza organizacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego.
Celem Stowarzyszenia jest działalność opiekuńcza, oświatowa, edukacyjna, kulturalna, zdrowotna i społeczna wśród społeczności wiejskiej, lokalnej oparta na działalności społecznej członkiń. Chcemy także pobudzić wspomagać oraz współpracować z KGW. Cele dodatkowe to: praca na rzecz Seniorów, podtrzymywanie tradycji lokalnych i regionalnych, dbanie o zachowanie dziedzictwa narodowego, zachowanie tradycji i pomoc Gospodyni na różnych płaszczyznach jej życia.
Zgodnie z przyjętym planem Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie na spotkaniu sprawozdawczym przyjęto plan na 2016
Miesiąc styczeń i luty
Tradycyjne spotkania opłatkowe organizowane przez KGW dla ludności wiejskiej. Kursy: gotowania, pieczenia, dekoracji stołu, szycia, sztucznych kwiatów i kompozycji kwiatowych. organizowane dla Gospodyń Wiejskich.
Opłatki odbyły się: Brzezinka, Sułkowice – Bolęcina Głębowice. Biorąc średnią liczbę uczestników na każdym spotkaniu - 100 osób, co daje nam razem 300 osób. Opłatki – spotkania w miesiącu styczniu w środowiskach wiejskich. Jest to przedłużenie Świąt Bożego Narodzenia, śpiewania kolęd, składania życzeń. Przez takie spotkania integruje się środowisko wiejskie a ludność w coraz większym stopniu docenia dobro siane przez naszą organizację.
Kursy szkoleniowe odbyły się we wszystkich KGW współpracujących ze SGW. Prawdziwym hitem okazały się kursy wyrobów sztucznych kwiatów, szydełko, stroiki bożonarodzeniowe, których kompozycje wykonane przez gospodynie można oglądać na stronie internetowej Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich: www.sgw.andrychow.pl
Miesiąc kwiecień 2016
W dniu 19 marca 2016 roku – w Ośrodku Konferencyjno- Wypoczynkowym „Kocierz „ w Targanicach – dzięki uprzejmości Państwa L i S Sordyl – odbył się XVI Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wielkanocny 2016”
Dodatkowo zorganizowany został Konkurs na najbardziej regionalny Stroik Wielkanocny i na Palmę Wielkanocną. Zorganizowano także konkurs na nalewki „Babuni”, oraz konkurs na najładniejszy koszyczek ze święconką, jako przypomnienie symboli Wielkanocnych. Cały konkurs pod hasłem „ Ciesz się, że żyjesz na tym świecie i razem z nim cud stanowisz”
Do konkursu przystąpiło 15 KGW. Cały konkurs przeprowadzony został pod hasłem „Tradycja naszą siłą i bogactwem”.
Do konkursu wystawiono :
18 stroików , 11 palm, 15 nalewek i 15 koszyczków ze świeconka.
Poprzez organizowanie takich konkursów, pokazujemy: tradycje ludowe i regionalne w naszej Gminie, promujemy potrawy Wielkanocne, pokazujemy tradycje związane z wykonaniem stroików i palm, przypominamy młodym pokoleniom tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi oraz Lanym Poniedziałkiem. Konkursy te weszły już w stały kalendarz imprez organizowanych przez SGW. Relacja z tego konkursu wraz z wykazem zaproszonych Gości i sponsorów na naszej stronie internetowej WWW.sgw.andrychow.pl
Podczas tego konkursu realizowany był program „ Małopolskie bogactwo kulinarne i obrzędowe Swiąt wielkanocnych. Na jajkach i pisankach pojawiło się Logo woj. małopolskiego.
Udział 50 wolontariuszy., którzy przygotowali potrawy wielkanocne, palmy i stroiki.
Miesiąc maj 2016
W dniu 24 maja z okazji Dnia Matki – spotkanie integracyjne w Wiejskim Domu Kultury w Targanicach. - i poświęcone matce. Zjechało prawie 200 Gospodyń z Gośćmi zaproszonymi było 227 osób. I Część spotkania to program poświęcony matce w wykonaniu Gospodyń
. Stowarzyszenie prezentowało także wyroby z bibuły.
II Część spotkania to występ dzieci z przedszkola w Targanicach i młodzieży szkolne ze Szkoły Podstawowej.
Wolontariusze to 10 Gospodyń przygotowujących poczęstunek dla uczestników
29.05.2016 BAJKOLANDIA - Podczas Bajkolandi Gospodynie ze SGW pod kier. Elżbiety Bojko z Inwałdu uczestniczyły w tej imprezie dla dzieci. Relacja na naszej stronie internetowej.
Wolontariat 5 osób w przygotowaniu poczęstunku i zabaw z dziećmi.
Miesiąc czerwiec 2016
W dniu 02.06.2016 .Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich zorganizowało wyjazd dla 60 osób na baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej.
Dni Andrychowa – wystawiono do konkursu 11 placków . Po ocenie – plackami częstowano uczestników . Przygotowano także 3 wystawy rękodzieła ludowego. W trakcie Dni Andrychowa – zorganizowano wraz z ABS Andrychów konkurs dla 10 DZIECI tytuł DEKORACJA TORTU Z OKAZJI 140 LAT ABS W ANDRYCHOWIE. NAGRODY UFUNDOWAŁ ABS.
WWW.sgw.andrychow.pl
Miesiąc sierpień 2016
W dniu 11.08.2016 roku w Wiejskim Domu Kultury w Sułkowicach Łęgu zorganizowano po raz pierwszy warsztaty wicia wianków dla młodzieży / młode dziewczyny/ Przygotowane bukiety i wianki zaprezentowane zostały podczas konkursu „ Bukiet zielny”
W dniu 12.08.2016 roku w Ośrodku Czarny Groń – Rzyki zorganizowano IV konkurs „Bukiet zielny” Uczestniczyło 18 KGW. Bukiety także przygotowały Gospodynie jako „ osoby fizyczne „ – 20 sztuk. Całość pokazana na naszej stronie internetowej. Ilość wolontariuszy – to 18 osób.
W dniu 25.08.2016, na kilka dni przed Dożynkami w Rzykach w sali konferencyjnej BS w Andrychowie, odbył się konkurs „Stroik Dożynkowy” zorganizowany dla KGW a nagrodzone stroiki wystawiono na Dożynkach Gminnych w Andrychowie r.
Do Konkursu przystąpiło 17 Kół Gospodyń Wiejskich.
Najładniejsze stroiki zaprezentowały : KGW Roczyny. Jury oceniało regionalizm, symbolikę dożynkową i estetykę wykonania..Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od 2001r.
Stroiki dożynkowe zostały przekazane jako dar żniwny od Gospodyń dla naszych Sponsorów i darczyńców, a także do Urzędu w Andrychowie, Wieprzu i Osieku.
Wolontariusze to 17 Gospodyń.
Dożynki – Gminne w Rzykach w dniu 27.08.2016 W korowodzie dożynkowych uczestniczyły wszystkie KGW z terenu Gminy Andrychów – niosąc wieniec dożynkowy. Po Mszy Św. nastąpiła ceremonia wręczania i obśpiewywania wieńca, a także przedstawienie obrzędu dożynkowego przez młodzież ze Szkoły w Rzykach.
Uczestnicząc w tych dożynkach – poznajemy Ich kulturę i zwyczaje regionalne, a przede wszystkim poznajemy całe bogactwo kulturalne związane z tym najpiękniejszym świętem rolnika.
Wolontariusze to 20 Gospodyń .
Wrzesień 2016
W dniu 04.09.2016 roku – delegacja 50 osobowa wyjechała na Dożynki Wojewódzkie do Miechowa z 2-ma wieńcami. Jeden z wieńcy przeznaczony był dla Marszałka Woj. Małopolskiego i wręczony został podcza s tych dożynek.
Wieniec drugi – reprezentował SGW i zajął I miejsce w konkursie na Wieniec Dożynkowy. SGW otrzymało 2.000,00 nagrody z tego tytułu.
W dniach 10-11.9.2016 roku 50 Gospodyń wyjechało na 2-dniowe spotkanie Gospodyn do Lichenia z okazji 150 lat KGW. Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie KOBIETY NA START” i zajęło I miejsce w skali całej Polski. Nagroda z tego tytułu w wysokości 7.000,00 – wręczona została podczas pobytu w Licheniu. To wielki sukces dla naszej organizacji.
W plebiscycie na popularność wg. wysłanych kuponów – zajęliśmy II miejsce w skali całego kraju.
W dniu 13 września 2016 roku 4 Gospodynie z naszego Stowarzyszenia gościły w Telewizji Polskiej Program 2 – w ‘PYTANIU NA ŚNIADANIE”
Październik 2016.
Kursy w ramach realizowanych programów / załącznik nr. 1. W kursach bierze udział – 70 osób – członkiń SGW.
Kursy kroju i szycia, kwiatowe, szydełkowe, malowanie na szkle, wyszywanie gorsetów,, pogotowie krawieckie, gotowania.
Listopad 2016.
8.11.2016 – w Domu Strażaka w Roczynach – odbyło się spotkanie Integracyjne Seniorek z programu ROPS Kraków. Uczestniczyło 200 osób. Wolontariat 15 gospodyn przygotowujących wystawy i poczęstunek dla uczestników.
Zorganizowano – wyjazd na baseny termalne do Chochołowa – w ramach programu ROPS” i do teatru do Krakowa.
Grudzień 2016
Prowadzone są 3 kursy kwiatowe.
03.12.2011 XVII Konkurs Potraw Regionalnych Stół Wigilijny 2016 w Hotel park Łysoń w Inwałdzie. Uczestniczyło 17 KGW. Konkurs po raz kolejny pod hasłem
„Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca – sama się wyniszcza, a innym przyświeca.”
Honorowym Członkiem SGW – został Pan Roman Babski – Przew. Rady Gminy Andrychów -
Wolontariat to 40 Gospodyń przygotowujących poczęstunek i wystawy naszych prac.
10.12.2.016 Biesiada pod hasłem’ Dziś jest dziś – a jutro jest dniem nie pojetym- więc cieszmy się tym co jest dziś „
Przedswiąteczna Biesiada Seniorek i Działaczek KGW w Domu Kultury w Andrychowie. Uczestniczyło 150 Seniorek i Działaczek KGW. Program artystyczny – wystep zespołu Servus i piekny wystep w wykonaniu nauczycieli szkoły z Brzezinki. Dziekujmey.
Wolontariat : 10 osób – przygotowanie poczęstunku i wystaw.
Błogosławiony ten, który daje swoim dzieciom skrzydła i korzenie” Specjalne podziękowanie dla Seniorek i Działaczek KGW – które swój talent skierowały na pracę w kole.
Wolontariat to 10 osób przygotowujących posiłek i wystawy.
18.12.2016 Wigilia „ Przy wigilijnym stole’ Po raz kolejny KGW w Targanicach zorganizowało dla mieszkańców spotkanie wigilijne. Program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i młodzieży szkolnej
Wolontariat – 10 Gospodyń z Targanic – przygotowanie poczęstunku i wystawy.
W tym samym czasie spotkanie wigilijne odbyło się także w Roczynach.
18.12.2016 roku na Placu Mickiewicza odbyła się Wigilia. SGW – uczestniczyło w Wigilii. Przygotowano 350 porcji GROCHU Z KAPUSTĄ jako danie wigilijne. Przygotowania podjęło się KGW Brzezinka – sfinansowano ze środków własnych SGW.
Wolontariat 8 osób biorących udział w przygotowaniu potraw i wystawy stroików świątecznych . Dziękujemy.
Cała nasza praca pokazana jest na naszej stronie internetowej WWW.sgw.andrychow.pl
Załącznik nr.1 – to zestawienie realizowanych projektów w 2016 roku i zdobytych funduszach.
Załącznik nr.1
Programy realizowane w 2016 roku
Lp. |
Tytuł programu |
Instytucja od-do |
kwota |
Nr. Umowy. |
1 |
Bogactwo kulinarne i obrzedowe związane ze świetami Wielk. w Gm. A-w na przykładzie konkursu Stół Wielkanocny
Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świetami w Gminie Andrychów |
Gmina Andrychów
1.2.2016 do 30.4.2016 |
5.000,00 |
Umowa NR BZP.032.47.2016 z dnia 20.01.2016 |
2. |
Spotkajmy się razem XVI Przedświateczna Biesiada Seniorek, Emerytek i Działaczek KGW |
Gmina Andrychów
1.5.2016 do 31.12.2016 |
5.000,00 |
Umowa nr BZP.032.49.2016 z dnia 20.01.2016 |
3. |
Bogactwo Kulinarne i Obrzędowe związane ze Świetami B N. w Gminie A-w na przykładzie konkursu Stół Wigiliny.
Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świetami w Gmi Andrychów |
Gmina Andrychów
1.10.2016 31.12.2016 |
5.000,00 |
Umowa Nr. BZP.032.48. 2016z dnia 20.01.2016 |
4. |
Kultywowanie regionalnych tradycji i zwyczajów związanych z obrzedami ludowymi na terenie Gminy Andrychów. |
1.6.2016 do 30.09.2016
Gmina Andr. |
4.000,00 |
Umowa Nr.BZP.032.50.2016 |
5 |
Bogactwo kulinarne i obrzedowe związane ze św. Wielk. Na przkł. Konkursu „ Stół Wielkanocny |
Powiat Wadowice
22.2.2016 20.4.2016 |
4.000,00 |
SON.032.85.2016 z 18.2.2016 |
6. |
„Eko-gospodynie – mamy rady na odpady” |
Woj. Małop
1.6.2016 do 29.08.2016 |
10.000,00 |
I/1202/SR/1521/16 |
7. |
„Łączymy pokolenia – działając lokalnie”
Mecenat |
Woj. Małop.
2.8.16-15.12. |
5.000,00 |
I/1662/KD/2259/16 |
8. |
„Seniorki aktywnie powitajmy dzień”
ROPS |
Woj. Małop.
20.6.-30.11. |
17.000,00 |
Umowa:
I/1164/PS/1446/16 |
9. |
Starostwo „ Stół Wigilijny” |
Powiat Wadowice |
4.000,00 |
SON. 032341.2016 |
|
Razem: |
|
59.000,00 |
|
Dodatkowo Urząd Marszałkowski 5.000,00 na realizacje programu związanego z tradycjami Świąt Wielkanocnych 5.000,00
Nagrody: za I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kobiety na start 7.000,00 - czek
za I miejsce za Wieniec Dożynkowy na Dożynkach Województwa Małopolskiego w dniu 4.09.2016 - 2.000,00 - czek.
Łącznie zdobyte środki to 73.000,00
PODZIĘKOWANIE:
„Wszystko jest darem, talenty, trud, wielkie serce , ludzie pomagający i okoliczności i tylko w takim ujeciu sukces ma prawdziwy wymiar”
Dziekuje wszystkim, którzy pomagają, wspierają, dziekuje władzom samorządowym i sponsorom, oraz wszystkim ludziom dobrej woli – dziękuję Bogu za taki dar – dziękuję Gospodyniom.
Prezes SGW
Czesława Wojewodzic