Andrychów dnia 08.01.2010.
Sprawozdanie merytoryczne z działalności
SGW w Andrychowie za 2009
Informujemy uprzejmie, że Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie zarejestrowane zostało w grudniu 2000 r w Sądzie Okręgowym w Bielsku – Białej z siedzibą w Andrychowie ul. Krakowska 41 – pod nr rej. 1061 z dnia 30.11.2000 r post. 301 i posiada wpis do Rejestru Stowarzyszeń pod nr 0000039835 z dn. 07.09.2001 poz. 1
Z dniem 11.07.2008 r. decyzją sądu Nasza organizacja uzyskała status organizacji pożytku publicznego.
Celem Stowarzyszenia jest działalność opiekuńcza, oświatowa, edukacyjna, kulturalna, zdrowotna i społeczna wśród społeczności wiejskiej, lokalnej oparta na działalności społecznej członkiń. Chcemy także pobudzić i wspomagać oraz współpracować z KGW.
Zgodnie z przyjętym planem Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie na spotkaniu sprawozdawczym przyjęto plan na 2008 rok:
1. Miesiąc styczeń i luty
Tradycyjne spotkania opłatkowe organizowane przez KGW dla ludności wiejskiej. Kursy: gotowania, pieczenia, dekoracji stołu, szycia, organizowane i finansowane przez MSH „WIZAN” Andrychów i UM w Andrychowie dla gospodyń wiejskich.
Opłatki odbyły się: Brzezinka, Rzyki, Sułkowice – Bolęcina Rzyki i Inwałd. Biorąc średnią liczbę uczestników na każdym spotkaniu - 100 osób, co daje nam razem 500 osób. Opłatki – spotkania w miesiącu styczniu w środowiskach wiejskich. Jest to przedłużenie Świąt Bożego Narodzenia, śpiewania kolęd, składania życzeń. Przez takie spotkania integruje się środowisko wiejskie a ludność w coraz większym stopniu docenia dobro siane przez naszą organizację.
Kursy szkoleniowe odbyły się we wszystkich KGW współpracujących ze SGW. Prawdziwym hitem okazały się kursy wyrobów sztucznych kwiatów, których kompozycje wykonane przez gospodynie można oglądać na stronie internetowej Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich: www.sgw.andrychow.pl
Nowa forma pracy SGW to spotkania integracyjne. W Dzień Św. Walentego (14 luty) w Domu Kultury w Targanicach Górnych odbyło się spotkanie, integracyjne na którym zaprezentowano efekt poznania sztuki w wykonywaniu dekoracji ze sztucznych kwiatów. W spotkaniu uczestniczyło 130 gospodyń. należących do Stowarzyszenia. Na scenie zaprezentowały się dzieci ze Szkoły z Targanic i gościnnie z Inwałdu. Podczas spotkania odbyła się prelekcja „ działania uzdrawiające soli z morza martwego”
W miesiącu lutym rozpoczęły się kursy organizowane dla Gospodyń ze Stowarzyszenia przez Formac-Polonia z Krakowa..
2. Miesiąc marzec
W dniu 07.03.2009 w Sułkowicach Bolęcinie – spotkanie na którym pokazano efekty wytwarzania sztucznych kwiatów.
Spotkanie z władzami samorządowymi z okazji Dnia Kobiet. Miejsce spotkania: Świetlica BS w Andrychowie. Uczestniczyło 80 gospodyń.
W dniu 26 marca 2009 – spotkanie integracyjne w Sułkowicach Łęgu - na zakończenie kursu kwiatowego – zorganizowano wystawę połączoną z degustacją.
3. Miesiąc kwiecień 2009
04. kwietnia 2009r. w Ośrodku Konferencyjno – Wypoczynkowym na Kocierzu zorganizowano IX Międzygminny Konkurs Potraw Regionalnych – Stół Wielkanocny 2009, IX Międzygminny Konkurs na najładniejszy i najbardziej regionalny Stroik Wielkanocny i na Palmę Wielkanocną. Dodatkowo zorganizowano konkurs na nalewki „Babuni”, oraz konkurs na najładniejszy koszyczek ze święconką, jako przypomnienie symboli Wielkanocnych. Cały konkurs pod hasłem „ Ciesz się, że żyjesz na tym świecie i razem z nim cud stanowisz”
Do konkursu przystąpiło 20 KGW. Grand Prix w konkursie „Stół Wielkanocny” zdobyło KGW Brzezinka Przyznano trzy równorzędne I miejsca, które zdobyły panie z: KGW Gierałtowiczki, Głębowice i Targanice Dolne.. Najładniejszą palmę wykonało KGW Zagórnik i Roczyny II miejsce Rzyki, a III miejsce Inwałd. W Stroiku najlepsze było KGW Roczyny.
Cały konkurs przeprowadzony został pod hasłem „Tradycja naszą siłą i bogactwem”. Jednym z gości zaproszonych, którzy zaszczycili swoją obecnością w/w konkurs był Poseł do Parlament Europejskiego Bogusław Sonik..
Poprzez organizowanie takich konkursów, pokazujemy: tradycje ludowe i regionalne w naszej Gminie, promujemy potrawy Wielkanocne, pokazujemy tradycje związane z wykonaniem stroików i palm, przypominamy młodym pokoleniom tradycje związane ze świętami Wielkanocnymi oraz Lanym Poniedziałkiem. Konkursy te weszły już w stały kalendarz imprez organizowanych przez SGW.
Nadal w siedzibie Stowarzyszenia odbywały się kursy Bukieciarstwa ,kroju i szycia „ pogotowie krawieckie” podstawowe zasady przedsiębiorczości. Kursy te możliwe były dzieki współpracy Stowarzyszenia jako Partner w projekcie „ Aktywizacja Kobiet po 50 roku życia na terenie Gminy Andrychów” przez Formac Polonia z Krakowa. W kursach łącznie uczestniczyło 42 Gospodynie z tego 50% z Stowarzyszenia a drugie 50% mieszkanki Gminy. Cała relacja z tych kursów na naszej stronie internetowej wraz z pięknym pokazem wykonanych prac na zakończenie kursu.
4. Miesiąc maj
W dniu 20 maja z okazji Dnia matki w Brzezince zorganizowane zostało VI już Spotkanie integracyjne. Do tej małej miejscowości zjechało 107 Gospodyń z terenu działalności Stowarzyszenia. Zapoznano się z pracą Koła Brzezinka poznano jego historię powstania i piękny materiał przygotowany w postaci prelekcji z pokazem zdjęć na temat „ Historia i powstawanie KGW” w ramach projektu” Łączymy pokolenia działając lokalnie.” W dniu 24 maja uczestniczono w pięknej imprezie tj. 75 lat KGW Witanowice.
5. Miesiąc czerwiec
W dniu 06. 06. 2009 r. na Placu w Wadowicach w ramach „Dni Wadowic”” zorganizowano po raz pierwszy „Wadowicki Sam Smak” Zaproszenie Stowarzyszenia Gospodyń z Andrychowa było dla nas wyróżnieniem. Na wystawie dla mieszkańców Wadowic i oklic pokazałyśmy całe piękno kwiatów sztucznych oraz pieczono ,tradycyjnie placki ziemniaczane, racuchy i naleśniki, którymi częstowano gości odwiedzających stoisko Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich.
Podczas Dni Andrychowa Stowarzyszenie przez 2 dni na Palcu Mickiewicza w Andrychowie zorganizowało po raz czwarty „ Dzień Plackarza” . Pieczono tradycyjne placki ziemniaczane, racuchy i naleśniki. Częstowano Gości tymi wypiekami jak również plackami drożdżowymi i swojskim chlebem ze swojskim masłem i smalcem. W miesiąc u czerwcu zakończono realizację kursów w siedzibie SGW realizowanych z Formac – Polonia.
6. Miesiąc lipiec.
Realizacja projektu Łączymy pokolenia – działając lokalnie „ środki przyznane przez Woj. Małopolskiego. Trwały także przygotowania do imprez związanych z Dożynkami i Konkursem na Stroik Dożynkowy. Rozpoczęto realizację projektu „ Stroje krakowskie wartością dziedzictwa kulturowego w Małopolsce” w ramach Mecenat 2009.
7. Miesiąc sierpień
Uczestniczono w Dożynkach Wiejskich we Frydrychowicach i w Głębowicach, przekazując tradycje dożynkowe naszej gminy. W miesiącu sierpniu odbywały się warsztaty z młodzieżą między innym Wicia wieńcy dożynkowych i wykonywania stroików dożynkowych. W warsztatach zorganizowanych w Świetlicy w Sułkowicach Bolęcinie – samiej młodzieży uczącej się wić wieniec brało udział 26 osób.
8. Miesiąc wrzesień
03 września 2009 roku, na kilka dni przed Dożynkami w Andrychowie, w sali konferencyjnej BS w Andrychowie, odbył się konkurs „Stroik Dożynkowy” zorganizowany dla KGW a nagrodzone stroiki wystawiono na Dożynkach Gminnych w Andrychowie r.
Do Konkursu przystąpiło 17 Kół Gospodyń Wiejskich.
Najładniejsze stroiki zaprezentowały : KGW Roczyny. Jury oceniało regionalizm, symbolikę dożynkową i estetykę wykonania..Konkurs stroików dożynkowych organizowany jest od 2001 r.
Stroiki te zostały poświęcone podczas Mszy Św. dożynkowej, która odbyła się 06 września 2009 roku na Placu Mickiewicza w Andrychowie.
Dożynki - W korowodzie dożynkowych uczestniczyły wszystkie KGW z terenu Gminy Andrychów – niosąc piękne wieńce dożynkowe. Po Mszy Św. nastąpiła ceremonia obdarowywania stroikami dożynkowym zaproszonych gości.
Zespół działający przy KGW Sułkowice – Łęg przygotował , a P. Badowska z córką wykonała przyśpiewki.i Dożynkowe, tzw. "Obśpiewywanie wieńcy”. Każda wioska przygotowała wieniec dożynkowy.
1 miejsce i tytuł najpiękniejszego wieńca dożynkowego w gminie otrzymał wieniec dożynkowy KGW Roczyny.
Do godziny 14.00 uczestniczono w programie artystycznym na temat Tradycji żniwnych i dożynkowych. Przygotowano 10 wieńcy, które wręczone zostały m. in osobom takim jak:. Ks. Dziekan Józef Jania, ks. Prałat Stanisław Czernik, Burmistrz Andrychowa Jan Pietras oraz gościom: poseł Marek Polak,.
W godzinach popołudniowych przygotowano wystawę prac KGW, oraz poczęstunek dla gości nas odwiedzających.
Łącznie z grupą Oazową z Sułkowic – Bolęciny przygotowano słowno – muzyczny spektakl pn.: „Szacunek do chleba”.
13 września 44 osobowa delegacja Gospodyń ze Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie, wraz z duchowym przewodnikiem z Parafii Św. Macieja w Andrychowie, uczestniczyła w Diecezjalno-Ekumenicznych Dożynkach 2009 w Rudzica – Gmina Jasienica.
Delegacja nasza uczestniczyła we Mszy Św. odprawianej w kościele parafialnym gdzie wraz z innymi Dekanatami wręczyliśmy "DAR OŁTARZA".
W dniach 18-21 wrzesień 2009 4 Gospodynie ze Stowarzyszenia uczestniczy na zaproszenie Zarządu Woj. Małopolskiego w Brukseli, gdzie współuczestniczyły w organizowaniu „Dni Małopolski”. Przygotowano degustację na 800 osób a w nagrodę miałyśmy możliwość zwiedzenia Parlament Europejski. Uczestnictwo w Dniach Małopolski w Brukseli naszej organizacji – uważamy jako wielkie wyróżnienie..
9. Miesiąc październik
21 pażdziernika 2009 w Domu Kultury we Frydrychowicach – zorganizowano kolejne „ Spotkanie integracyjne”. Wzięło w nim udział prawie 130 Gospodyń oraz władze samorządowe Gminy Wieprz.
W miesiącu tym – Gospodynie wyjechały na Baseny termalne do Bukowiny Tatrzańskiej . a w dniu 17 listopada na Baseny do Szaflar.
Trwała nadal realizacja projektu Łaczymy pokolenia- działając lokalnie – warsztaty sztucznych kwiatów, lekcja historii,- jak również kompletowano stroje krakowskie dla Chóru przy KGW Sułkowice łęg.
10. Miesiąc Listopad
W dniu 7 listopada 2009 – uczestniczyłyśmy z wystawą kwiatową i degustacją na zaproszenie Pana Sordyla Stanisława podczas uroczystości w Baciarskiej Chacie na Kocierzu.
W dniu 24 listopada w ramach projektu Łaczymy pokolenia działając lokalnie – zorganizowano wyjazd do Teatru do Słowackiego , gdzie z Gospodyniami jechała młodzież biorąca udział w tym projekcie.
11. Miesiąc grudzień
05 grudnia odbył się X Jubileuszowy Konkurs Potraw Wigilijnych” przeprowadzony w Park-Hotel Łysoń w Inwałdzie.. Równocześnie zorganizowano konkurs na Stroik Bożonarodzeniowy oraz „Wino i nalewki Babuni” a cały konkurs przeprowadzono w oparciu o powiedzenie „” Wszelka dobra dusza jest jako ta świeca – sama się wyniszcza a innym przyświeca.
Grand PriX za stół Wigilijny otrzymał Zagórnik a uczestniczyło 21 KGW z terenu Pow. Wadowice i Oświęcim.
Za stroik I miejsce przypadło dla: KGW Roczyny a za „Nalewkę Babuni” I miejsce – KGW Inwałd.
W konkursie uczestniczyło 21 pięknie nakrytych stołów przygotowanych przez KGW.
Konkurs stał się okazją do spotkania i zintegrowania dwóch powiatów ościennych: wadowickiego i oświęcimskiego. Podczas konkursu – był moment na integrację pokoleń i środowisk – wszyscy uczestniczyli łańcuchem z papieru kolorowego wcześniej przez siebie zrobionego ubrali choinkę. Na okoliczność konkursu wydano kalendarz.
12 grudnia w MDK w Andrychowie odbyło się świąteczne spotkanie z działaczkami i seniorkami KGW. Liczba uczestników – 220.
Gospodynie z Chóru z KGW Sułkowice łęg – wystąpiły w nowych strojach krakowskich. Program uświetnił też Zespół Andrychów..
Fotoreportaż ze spotkania zamieszczony jest na stronie internetowej SGW: www.sgw.andrychow.pl
20 grudnia uczestniczono w wigilii „Przy wigilijnym stole w Domu Kultury w Targanicach.
W ramach wpłat na Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich darowizn z postaci 1% w roku 2009 – za 2008 rok – uzyskano kwotę 11.525,90 – za co serdecznie dziękujemy.
Główne osiągnięcia 2009 roku przez SGW to:
1. Zrealizowane projekty :
L.p. |
Temat programu |
Finansowanie |
Kwota dofinansowania
/zł/ |
1. |
Kultywowanie tradycji regionalnych i zwyczajów związanych z obrzędami ludowymi gminy Andrychów. |
UM Andrychów |
8 000 |
2. |
Pokazanie tradycji ludowych i regionalnych związanych ze świętami w gminie Andrychów. |
10 000 |
3. |
Powiatowa twórczość artystyczna – Wielkanoc. |
Starostwo Powiatowe Wadowice |
2 000 |
4. |
Powiatowa twórczość artystyczna – Wigilia. |
1.000 |
5 |
Stroje Krakowskie ochroną wartości dziedzictwa kulturowego w Małopolsce. |
M.U.W Urząd Marszalkowski |
10 000 |
6 |
Lączymy pokolenia działając lokalnie |
Małop. U. Woj. |
30.000 |
RAZEM: |
61.000 |
2. Dalsze rozbudowanie własnej strony internetowej www.sgw.andrychow.pl
3. Podniesienie prestiżu KGW działających w SGW.
4. Pozyskiwanie darczyńców w ramach 1% Organizacji Pożytku Publicznego.
SGW dziękuje wszystkim darczyńcom, sponsorom oraz gospodyniom, którzy pomagają w realizacji założeń statutowych SGW.
Prezes SGW
Czesława Wojewodzic