Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich
w Andrychowie

 

Dożynki Gminne - Pożegnanie Lata
Msza Święta Dożynkowa

Andrychów 2010 rok.

Spis treści - fotoreportaże 2010

Barwny Korowód Dożynkowy - przybył do Kościoła Św. Macieja w Andrychowie, gdzie zaplanowana została uroczysta Eucharystia.

Ze względu na fakt znacznie mniejszych opadów, (chwilami deszcz przestał padać zupełnie) zdecydowano, że Msza Święta odbędzie się na przygotowanym wcześniej przykościelnym placu - ołtarzu polowym.

Tam też udały się wszystkie delegacje KGW aby na sprecjalnie przygotowanych stołach umieścić dożynkowe wieńce

Warto było obejrzeć z bliska wykonane pieczołowicie, z ogromną precyzją i zaangażowaniem - dożynkowe wieńce

Kto nie obejrzał ich wcześniej - zapraszamy do obejrzenia teraz :

Jeśli ktoś dokładnie przyjrzał się tegorocznym dożynkowym wieńcom - bez trudu dostrzegł różnicę w porównaniu z wieńcami z lat ubiegłych. To prawda. W tym roku złote pszeniczne łany nie wyglądały równie pięknie jak w latach ubiegłych. Zabrakło słońca. Plony nie były tak obfite. Zboże nie mieniło sie wszystkimi odcieniami złota ukazując w kłosach jak bardzo nasze powodzenie i plony zależą od Matki Natury.

Nie wpłynęło to oczywiście na piękno i precyzję wykonanych kompozycji. Gospodynie misternie, przez wiele godzin układały zebrane z pól zboże i kwiaty polne - ubogacając je własną, twórczą inwencją.

O muzyczną szatę Mszy Świętej zadbał chór Misericordias Domini - dyrygowany przez Romana Prystackiego.

Opalone młode ręce dożynkowe niosą wieńce ...
Pod wrześniowym, jasnym niebem zapachniało świeżym chlebem
Najwspanialszym darem lata, najpiękniejszą wonią świata
...

Zebraliśmy już plony naszych zbóż ...

Legendy, obyczaje, zwyczaje związane z dożynkami - tym razem przedstawiły nam Gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich - pod przewodnictwem Prezes SGW Czesławy Wojewodzic, z którą specjalny dożynkowy program zaprezentowały : Barbara Badowska - Koło Gospodyń w Brzezince i Zofia Moskwik KGW Rzyki

Dożynki uświadamiają nam, że nie wszystko do końca od nas zależy. Uroczystość ta, jak żadna inna łączy swój charakter świecki z przeżyciem duchowym.

Bochen chleba na Twym stole
przypomina wieś i pole
to z rąk chłopa z łaską nieba
kroisz nożem kromki chleba
...

Dożynki to święto w którym szacunek dla Stwórcy łączy się z szacunkiem dla ciężkiej pracy rolnika - której efektem jest pachnący, życiodajny bochen chleba

Mając go na codzień pod dostatkiem bardzo często zapominamy, jak wielkim jest darem i jak ciężka praca musi być wykonana zanim trafi na nasz stół.

Kiedyś stawiano na chlebie znak Krzyża - dziękując za jego obecność na rodzinnym stole Bogu. Traktując go jak wymodlony dar.

"Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj" Słowami modlitwy wypraszamy u Boga łaskę w życiu codziennym, jego duchowy wymiar pozwala nam postrzegać ludzką egzystencję poprzez pryzmat wiary.

Czyniąc sobie ziemię poddaną musimy troszczyć się o jej zachowanie dla przyszłych pokoleń. Nie wolną nam niszczyć jej życiodajnej siły. Wszyscy życzymy sobie by nasze stoły były pełne zdrowej żywności - dlatego bardzo ważnym w obecnych czasach staje się troska o zachowanie środowiska naturalnego w takim stanie, by bez wstydu za swoje czyny można było przekazać go kolejnym pokoleniom.

Ziemia daje nam pokarm, który sprawia, że nasze ciała są zdrowe i silne. Nie wolno zapominać jednak, że człowiek to nie tylko ciało. Pokarm duchowy w życiu każdego z nas jest równie ważny - mówił m.in. w komentarzach liturgicznych ksiądz Piotr Grochowiecki z parafii św. Macieja.

Ksiądz Piotr Grochowiecki przedstawił również wszystkich tych, dzięki którym w tym roku mogły odbyć się Dożynki i póżniejszy Festyn Pożegnanie Lata

Organizatorzy:

Parafia św. Macieja w Andrychowie
Parafia św. Stanisława w Andrychowie
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Patronat:

Burmistrz Andrychowa i Rada Miejska w Andrychowie

Patronat Medialny:

TVP Kraków
Nowiny Andrychowskie, Twoje Radio Andrychów

Sponsorzy:

KZWM Ogniochron S.A.
Bank Spółdzielczy w Andrychowie
Żywiec Sprzedaż i Dystrybucja Sp. z o.o. w Żywcu
Ośrodek Konferencyjno-Wypoczynkowy KOCIERZ
Społem PSS Andrychów
Piekarnia "U Frysia" w Andrychowie – Magdalena Dubaniowska i Magdalena Bylica
ARKO – Zakład Produkcji Masarskiej

W organizacji imprezy pomogli:

Stanica Koni "Hucuł" w Sułkowicach – Józef Brzazgacz
Stanica "Pod Dębami" w Inwałdzie - Fryderyk Walaszek
Mini ZOO "Kucyk" w Inwałdzie – Paweł Marczyński
Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

Punktualnie o godzinie 11.00 przy dźwiękach słów Jana Kochanowskiego śpiewanych przez Chór z Zagórnika rozpoczęła się uroczysta Msza Święta dożynkowa.

Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?
Czego za dobrodziejstwa, którym nie masz miary?
Kościół Cię nie ogarnie, wszędy pełno Ciebie,
I w otchłaniach, i w morzu, na ziemi, na niebie.
Złota też, wiem, nie pragniesz, bo to wszystko Twoje,
Cokolwiek na tym świecie człowiek mieni swoje.
Wdzięcznym Cię tedy sercem, Panie, wyznawamy,
Bo nad to przystojniejszej ofiary nie mamy. ...

Ileż prawdy jest w słowach poety ....

... z Kościoła Św. Macieja przybyła przed ołtarz polowy uroczysta procesja

Mszę Świętą Dożynkowa poprowadził ksiądz dziekan Józef Jania, proboszcz parafii św. Stanisława w Andrychowie. Towarzyszyli mu ksiądz prałat Stanisław Czernik, proboszcz parafii św. Macieja w Andrychowie, ksiądz Władysław Gruszka, proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Targanicach ksiądz Stanisław Wilkołak, proboszcz parafii św. Bartłomieja i Łukasza w Zagórniku oraz pochodzący z Zagórnika ks. dr Jan Nowak - ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie

Ze względu na fakt, że we Mszy Świętej uczestniczyły delegacje z Miast partnerskich modlitwy oraz niektóre fragmenty Eucharystii prowadzone były dodatkowo w językach czeskim i włoskim ( w tych właśnie językach wysłuchaliśmy m. in. liturgii słowa oraz modlitwy wiernych)

Również powitanie wygłoszone podczas rozpoczęcia Mszy Świętej przez Burmistra Andrychowa - Gospodarza Dozynek - odbyło się dodatkowo w językach naszych przyjaciół z miast partnerskich.

Zboże i wypieczony z niego chleb jest wynikiem współdziałania Stwórcy i człowieka. Przepiękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem. Ten chleb jest wyrazem braterstwa, przyjaźni i chęci przyjścia z pomocą drugiemu człowiekowi. Ja również chcę się podzielić chlebem ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy i przybyłymi do nas gośćmi. Chciałbym, aby ten podział był sprawiedliwy. Niech chleba nigdy i nikomu nie zabraknie w naszej gminie i naszej umiłowanej Ojczyźnie - powiedział m.in Burmistrz Andrychowa, ciesząc się, że wspólna praca mieszkańców Gminy Andrychów znajduje uznanie w ocenach naszej Gminy przez Gości z miast partnerskich, którzy z wizyty na wizytę dostrzegają zmiany jakie dokonują się w naszym mieście.

Uroczysty charakter Mszy Świętej - dodatkowo podkreśliła niezwykła dekoracja dożynkowych wieńcy

Szczególne miejsce przy ołtarzu zajęli Starostowie dożynek: Starościna - Daniela Hajost – właścicielka gospodarstwa agroturystycznego "Pod Lipą" w Rzykach. Pani Daniela do roku 2004 pełniła funkcję Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich. Starostą dożynek był Paweł Nowak – mieszkaniec Zagórnika, rolnik, ogrodnik i hodowca zwierząt gospodarujący na 10 hektarach ziemi.

"Wielkie tłumy szły z Jezusem. On zwrócił się i rzekł do nich: "Jeśli kto przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem. Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw, a nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy patrząc na to zaczęliby drwić z niego: »Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć«. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestu tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. Tak więc nikt z was, kto nie wyrzeka się wszystkiego, co posiada, nie może być moim uczniem" ... brzmiały słowa Ewangelii wg Św. Łukasza odczytane przez pochodzącego z Zagórnika ks. dr Jana Nowaka - ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie.

Zbieżność nazwisk Starosty dożynek Pawła Nowaka oraz ks. dr. Jana Nowaka nie była przypadkiem. To bracia. Jakże pięknie los połączył ich powołanie przy wspólnym ołtarzu.

Bogu zależy zawsze na tym byśmy służyli człowiekowi - twórcza praca rolnika jest zawsze współpracą z Bogiem i zawsze dla innych. W Waszej pracy rolnicy - widać hierarchię wartości. Na pierwszym miejscu Bóg - a potem wszystko inne. Jeśli na pierwsze miejsce wysunie się człowiek i różne rzeczy to wówczas staną się one wrogami Boga i człowieka. Konieczne jest dzisiaj świadectwo hierarchi wartości i takiej pracy w której widać działanie Boga.

Dzisiaj rolnicy dziękują za życie i za chleb, który daje życie. Dziękujemy Bogu za to że umiemy przyjąc klęskę i krzyż, że mimo powodzi dalej wypełniamy zadania które Bóg nam powierzył, a tym najważniejszym zadaniem jest to, aby zawsze służyć swoją pracą drugiemu i umieć się dzielić. – mówił m.in w homilii ks. dr Nowak.

Po homili ks. Józef Jania poświęcił przyniesione przed ołtarz dożynkowe wieńce

W procesji z darami ołtarza uczestniczyli Burmistrz Andrychowa i Burmistrzowie z miast partnerskich, młodzież z zespołu Ludowego "Andrychów", członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich, starostowie dożynek oraz przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych

Tradycyjnie również - od kilku lat na znak pokoju w niebo wzbijają się białe gołębie

W tym roku - dodatkowo Mszę Św. swoim śpiewem ubogacił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Andrychów"

Pięknie zabrzmiały również słowa pieśni w wykonaniu Seweryna Niemczyka i Zuzanny Rauk

Mszę Św. swoją grą uświetniała Orkiestra Dęta OSP Roczyny.

Ogromnie się cieszę, że to ksiądz Dziekan sprawował tą Eucharystię - konsekrując zarazem ten ołtarz. - powiedział na zakończenie Mszy Św. proboszcz Parafii Św. Macieja - Ks. Stanisław Czernik

Uczestnicy Mszy Św. dożynkowej - byli więc jednocześnie uczestnikami historycznego faktu, kiedy to przy nowym ołtarzu polowym odbyła się pierwsza Msza Św.

Ks. Proboszcz podziękował jednocześnie wszystkim osobom i grupom zaangażowanym w organizację i udział we Mszy Św. oraz tegorocznych uroczystościach dożynkowych.

Ale - to jeszcze nie wszystko. Tradycyjnie - Starostowie dożynek w trakcie Mszy Świętej przekazują Gospodarzowi Dożynek - bochen chleba.

Panie burmistrzu - proszę przyjąć ten chleb od nas rolników. Bochen chleba upieczony jest z tegorocznego ziarna. Wprawdzie brat wszystko już powiedział, ale chciałem dodać, że rok był bardzo ciężki ...

Ten symbol - pojedynczego bochenka chcę dzielić w całej Gminie równo, i to czynię już ósmy rok. Chciałbym żeby ten bochen był coraz większy i wszyscy chcemy, ale takie są możliwości i musimy kroić tak, by każdy chociaz trochę tego chleba posmakował. Bóg zapłać - powiedział Burmistrz Andrychowa dziękując za przekazane dary

Kolejna miła tradycja. W tym roku dyplom i Puchar Burmistrza otrzymał Andrzej Piekarczyk, którego gołębie wygrały rywalizację w lotach gołębi, zorganizowaną przez andrychowski oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych.

Co roku - pracowicie i z wielka precyzją wykonane dzieła rąk gospodyń - dożynkowe wieńce - trafiają do szczególnych osób w naszej Gminie oraz naszych najbardziej znamienitych Gości. W ceremonii obdarowywania wieńcami dożynkowymi od lat chór KGW z Sułkowic-Łęgu śpiewa dla obdarowanych specjalnie ulożone słowa ludowych przyśpiewek.

Ceremonię tą tradycyjnie prowadzi Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie

W tym roku podczas tej właśnie ceremonii wieńcami od Gospodyń z naszej gminy obdarowani zostali ks. Dziekan Józef Jania

Ks. Prałat Stanisław Czernik

Poseł na Sejm RP Marek Polak

Burmistrz Andrychowa - Jan Pietras

Wiceprezes Banku Spółdzielczego w Andrychowie - Jarosław Pawelec

Senator RP – Stanisław Bisztyga oraz Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego – Zbigniew Mieszczak

a także - burmistrzowie miast partnerskich Andrychowa

Podzieliliśmy się chlebem. Symbolem tego, było wspólne spożywanie chleba, rozdanego wśród wiernych podczas Mszy Świętej przez Gospodynie z Gminy Andrychów.

Tradycyjnie też - na zakończenie Mszy Świętej wierni zaśpiewali wspólnie Pieśń "My chcemy Boga".

Ale - to jeszcze nie wszystko. Tradycyjnie też - tuż po Mszy Świętej Gospodynie zaprosiły na degustację pysznych wyrobów - placków drożdżowych z piekarni Pana Rajdy w Roczynach!

Placki - znikały jak świeże bułeczki ... albo jeszcze szybciej :)

I to już koniec tej najważniejszej z części uroczystości dożynkowych. O tym co działo się po południu - podczas festynu zorganizowanego na parkingu obok Basenu Kąpielowego w Andrychowie - przeczytać można w kolejnym fotoreportażu - tutaj - Zapraszamy!

Jarosław Skupień

wins