Dożynki Diecezjalno-Powiatowe 2005
Obszerny materiał fotograficzny z całych Dożynek Diecezjalno-Powiatowych dostępny jest na Stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wadowicach - tutaj
Poniżej zapraszamy do obejrzenia ceremoni obdarowywania wieńcem i śpiewem szanownych gości, przybyłych na uroczystości dożynkowe, która odbyła się po uroczystej Mszy Św.
Dożynki to uroczystość - symbol, kultywowowana od zamierzchłych czasów. Głównym akcentem jest Msza Święta dziękczynna i wręczenie przez gospodarzy dożynek wieńca i bochenka chleba, sybolizujących zebrane plony Księdzu Biskupowi oraz władzom samorządowym.
Zwyczaj obchodzenia dożynek kultywowany na wsi rozszerzył sie stopniowo na gminy i województwa, a obecnie ma nawet charakter ogólnopolski z główną uroczystością na Jasnej Górze.
Diecezję bielsko-żywiecką utworzył Papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus z dnia 25 marca 1992 roku. Jej obszar utworzono z wydzielonego terenu archidiecezji krakowskiej (dekanaty: andrychowski, bialski, kęcki, oświęcimski, żywiecki I, żywiecki II) i diecezji katowickiej (dekanaty: Bielsko-Biała centrum, Bielsko-Biała zachód, cieszyński, czechowicki, istebniański, skoczowski, strumieński, wiślański)
Równocześnie Ojciec Święty mianował pierwszego biskupa ordynariusza nowo powstałej diecezji - księdza prałata Tadeusza Rakoczego.
W drugą niedzielę wielkanocną, 26 kwietnia 1992 roku, w bazylice świętego Piotra w Watykanie papież Jan Paweł II udzielił biskupowi nominatowi święceń biskupich mianując również biskupa pomocniczego ks. biskupa Janusza Zimniaka z Katowic.
Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł do godności katedry kościoły pod wezwaniem: świętego Mikołaja w Bielsku-Białej oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żywcu. Uroczysty ingres księdza biskupa Tadeusza Rakoczego do katedry pw. świętego Mikołaja, równoznaczny z objęciem przez niego diecezji, odbył się 9 maja 1992 roku, natomiast do konkatedry w Żywcu - 30 maja 1992 roku.
Następnym etapem w ramach tworzenia i organizacji diecezji bielsko-żywieckiej było mianowanie przez Biskupa Ordynariusza pracowników Kurii Diecezjalnej, która została ukonstytuowana przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej.
Obecnie diecezja bielsko-żywiecka zajmuje teren 2 750 km2 dzieląc się na 22 dekanaty: Andrychowski, Bielsko-Biała I (Centralny), Bielsko-Biała II (Starobielski), Bielsko-Biała III (Wschodni), Bielsko-Biała IV (Zachodni), Cieszyński, Czechowicki, Goleszowski, Istebniański, Jawiszowicki, Jeleśniański, Kęcki, Łodygowicki, Milowski, Osiecki, Oświęcimski, Radziechowski, Skoczowski, Strumieński, Wilamowicki, Wiślański, Żywieckii. Diecezja liczy ok. 793 tys. mieszkańców, w tym 710 tys. katolików. 22 dekanaty zawieraja 204 parafie. Na terenie diecezji pracuje około 500 kapłanów, 19 braci i 520 sióstr zakonnych. Patronami diecezji są: św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Jan Kanty i św. Jan Sarkander.
Wraz z powstaniem Diecezji Bielsko Żywieckiej ks. Bp Ordynariusz mianował w 1995 r Diecezjalnego Duszpasterza Rolników ks. Prał, Stanisława Gawlika, który od 1996 r organizował Dożynki Diecezjalne. Pierwsze odbyły się w Jeleśni w 1996 roku, następne w 1997 w Dankowicach, potem w 1998 r. w Bielanach odbyły sie pierwsze i jednocześnie ostatnie dożynki wojewódzkie, kolejne miały juz tylko wymiar diecezjalny i powiatowy i odbywały się w 1999 r. w Radziechowach, w 2000 r w Bestwinie, w 2001 roku w Istebnej, w 2002 roku w Polance Wielkiej, w 2003 r. w Gilowicach. W 2004 roku następcą ks. Gawlika został mianowany ks. Jerzy Palarczyk który przygotował ubiegłoroczne dożynki w Czechowicach - a obecnie w 2005 roku w Andrychowie.
Kolejne dożynki (w 2006 roku) planowane są w Ustroniu.
Dożynki które 11 września odbyły się w Andrychowie były szczególne, zarówno dla mieszkańców jak i licznie zgromadzonych Gości pod każdym względem. Dążące do tego, by stać się turystyczną atrakcją miasto - spotkała kilkanaście dni temu klęska powodzi. Nawet jeśli jej skutki nie dosięgły wszystkich mieszkańców - to wszyscy odczuli jej następstwa. Ta pouczająca lekcja pokory wobec sił natury, na które człowiek nie ma wpływu, których nie jest w stanie sam pokonać, uzmysławia nam, mieszkańcom potrzebę i konieczność wspólnych, solidarnych działań i przypomina co w naszym życiu jest tak naprawdę ważne. Gmina leczy powoli swoje "rany", naprawiamy zniszczenia - na szczęście zaopatrzeni w Chleb - symbol życia, pracy, wysiłku a jednocześnie materię Eucharystii. Zaopatrzeni w Chleb, który uświęca i
podnosi do najwyższej godności pracę ludzką. Ten właśnie owoc ludzkich zmagań, zwieńczenie wspólnego wysiłku - bochen chleba - upodobał sobie sam Zbawiciel stając się dla ludzi chlebem żywym.
Były to szczególne dożynki. Miejsce ich organizacji - Plac Adama Mickiewicza, który jeszcze do niedawna kojarzył się wyłącznie z czasem rozstań i powrotów, obecnie zaistniał w świadomości mieszkańców oraz Gości - jako miejsce wspólnej modlitwy i zabawy. Miejsce, gdzie można pochwalić się swoimi osiągnięciami, usiąść w gronie przyjaciół, posłuchać dobrej muzyki. Być Razem.
W świecie ogarniętym anomaliami przyrody, w dniu który dla całego świata stał się początkiem nowej ery, ery przemocy i terroru - 11 września - dniu ataku na World Trade Center mieszkańcy Powiatu Wadowickiego i Diecezji Bielsko Żywieckiej spotkali się, by modlić się i dziękować za otrzymane łaski, za plony i za największy z otrzymanych darów. Za dar życia.
Powódź która jeszcze tak mocno tkwi w naszej świadomości, mimo strat materialnych jakie wyrządziła - oszczędziła przecież to co najcenniejsze - ludzkie życie.
Decyzja o organizacji dożynek, choć trudna, była oczywista. Bo czy właśnie niedziela nie jest dniem w którym po ciężkiej całotygodniowej pracy ludziom należy się odpoczynek? chwila wytchnienia? czas na rozmowę z najbliższymi? czas na rozmowę ze Stwórcą? Czas na nadzeję? Ks. kan. Jerzy Palarczyk, diecezjalny duszpasterz rolników, zapraszając do modlitwy za Kościół, Ojczyznę i sprawy wsi poprosił podczas uroczystej, dożynkowej Mszy Św. właśnie o nadzieję, dla tych wszystkich którzy przeżywają ciężkie chwile. Podziękował jednocześnie za udzielenie gościny i wspólną organizację uroczystości dożynkowych.
Andrychów przyjął pod swój dach Tych, którzy przynieśli w postaci wieńców, stroików, darów - także dobre słowo, pocieszenie, nadzieję, pewność, że w chwilach próby wszyscy stanowimy wspólnotę i pomimo własnych słabości potrafimy się jednoczyć w najtrudniejszych momentach naszego życia.
W gościnne andrychowskie progi zawitał również Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej Tadeusz Rakoczy oraz dostojni goście z całej Polski.
Tą część Dożynek prowadziła Czesława Wojewodzic - Prezes Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Andrychowie.
Wieńce, jak pisałem wcześniej - zostały poświęcone podczas Mszy Św.
Zanim jednak przy wesołych i żartobliwych słowach swojskich przyśpiewek rozpoczęto wręczanie pięknych wieńcy dożynkowych ...
... Pani Czesława podziękowała serdecznie gospodarzowi dożynek - Burmistrzowi Andrychowa Janowi Pietrasowi za trud i poświecenie podczas ostatniej powodzi.
Pierwszy wieniec przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Roczyn otrzymał ks. Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej - Tadeusz Rakoczy
Kolejne wieńce otrzymali Józef Łasak - Przewodniczący Rady Powiatu Wadowickiego ( od KGW Brzezinka ),
KGW Inwałd przygotowało swój wieniec dla Ks. Dziekana Józefa Jani Z Parafii Św. Stanisława BiM na Osiedlu w Andrychowie,
KGW Gierałtowice - dla pani wójt Wieprza Małgorzaty Chrapek, KGW Bolęcina dla Przewodniczącego Rady Gminy Andrychów - Zbigniewa Janosza.
Stroik dla Starosty Powiatu Wadowickiego - Józefa Kozioła przygotowała Halina Brzazgacz z Roczyn
Goście z dekanatu Istebniańskiego przygotowali stroik dla Gospodarza Dożynek Burmistrza Andrychowa Jana Pietrasa.
Burmistrz otrzymał także piękny wieniec dożynkowy od KGW z Zagórnika.
KGW z Rzyk przygotowało wieniec dla Ks. Stanisława Czernika - proboszcza parafii Św. Macieja w Andrychowie. Ten właśnie wieniec spośród wszystkich innych przygotowanych wieńcy był z pewnością strzałem w dziesiątkę jeśli chodzi o adresata.
Można się tylko domyślać, jak ten wieniec-kościół będzie wyglądał za kilka miesięcy - znając pracowitość, umiejętności projektowe, zmysł organizacyjny i zamiłowanie do prac budowlanych Ks. Stanisława :)
To oczywiście nie wszystkie wieńce dożynkowe które zostały rozdane tego dnia.
Jak pisaliśmy wcześniej - obszerny materiał fotograficzny z całych Dożynek Diecezjalno-Powiatowych dostępny jest na Stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Wadowicach - tutaj
Jarosław Skupień