Stanica Hucuł

image

Właścicielem Stanicy jest andrychowianin Józef Brzazgacz – prywatny przedsiębiorca, wielki pasjonat jeździectwa i tradycji, miłośnik koni i hodowca rasy huculskiej, który swoją wielką konną pasję zaszczepił w swojej córce - Annie Brzazgacz, ta zaś przekuła ją w swoją ścieżkę edukacyjną, a w konsekwencji w pracę zawodową. Anna ukończyła na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym zootechnikę ze specjalnością hodowla i utrzymanie koni. Wraz z innymi instruktorami prowadzi lekcje jazdy konnej zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych.

Mają oni do dyspozycji dwadzieścia spokojnych koni huculskich. Od trzech lat nasze klacze są regularnie źrebione, dlatego też można śledzić rozwój małych źrebaków już od pierwszych momentów ich życia. Stanica współpracuje z terapeutami, rozszerzając swoją ofertę o możliwość skorzystania z hipoterapii.

Stanica jest aktywnym członkiem Małopolskiego Klubu Rekreacji i Turystyki Konnej w Krakowie. Skupia on w swoich szeregach indywidualnych hodowców koni z całej Małopolski. Tradycja, umiłowanie polskiego munduru, pamięć o wydarzeniach sprzed lat – oto nasza dewiza.

Dodatkowo w Stanicy Hucuł działa IV Szwadron Zwiadu im. 21. Pułku Ułanów Nadwiślańskich. Wspólnie kultywujemy tradycje ułańskie, uczestnicząc w obchodach świąt patriotycznych, takich jak Święto Konstytucji 3 maja, Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) czy Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada). W tych szczególnych dniach co roku organizujemy rodzinne pikniki, które przyciągają do Stanicy Hucuł coraz więcej entuzjastów.

Na terenie malowniczo położonej Stanicy znajduje się plac zabaw dla dzieci oraz skansen maszyn rolniczych, w którym oprócz dawnych sprzętów rolniczych można obejrzeć część kuźni, warsztat stolarski, garncarski, maszyny włókiennicze, żarna itp.